Lelek w Oku



Muzycy R.U.T.A., Orkiestry Rivendell, Sango, Kapeli Ze Wsi Warszawa, Studium Instrumentów Etnicznych, Vavamuffin, czyli Kamil Rogiński, Maciej Szajkowski, Jakub Koźna, Piotr Stefański, Patryk Kraśniewski i Michał Rudaś stworzyli nowy zespół: Lelek. I jak informują, ich muzyka odwołuje się do panteonu i mitologii Słowian. Według ludowych wierzeń bowiem lelki przylatywały do stad kóz. Podobnie jak bociany uważane były za ptaki przynoszące dusze z Wyraju.
"Lelki spełniały także ważną rolę w opowiadaniu Howarda Phillipsa Lovecrafta pod tytułem "Koszmar w Dunwich" (The Dunwich Horror), gdzie masowo zbierały się w pobliżu domu umierającego człowieka, zrównując swój śpiew z oddechem konającego. Gdy tuż po śmierci odleciały, oznaczało to, iż nie zdobyły nowej duszy, a gdy hałasowały i śpiewały do samego rana, znaczyło to, że udało im się ją porwać. Motyw lelków kozodojów na tle wierzeń Słowian wykorzystał pisarz Andrzej Sapkowski w swej Sadze o wiedźminie" - czytamy w Wikipedii.

Tak było na początku...a dokładnie w maju 2015 roku gdy Lelek powstał.
Różnorodność muzycznych środowisk, z których pochodzą członkowie formacji Lelek, połączona z wyjątkową tematyką gwarantuje słuchaczom moc doznań, które trudno zdefiniować słowami. Całość dopełnia oryginalne instrumentarium. Obejmuje ono analogowe syntezatory Mooga i Hammonda, tradycyjne polskie membranofony i chordofony (fidel płocka, lira korbowa), bliskowschodnie lutnie oraz etniczne perkusjonalia trzech kontynentów.


Michał Rudaś, jeden z dwóch wokalistów projektu, tak opowiedział o projekcie:
Jest to muzyka etniczna z polskimi tekstami poetyckimi, skierowanymi do słowiańskich bóstw, ale traktującymi też o życiu codziennym naszych przodków. Samo nagranie tej płyty było dużym wyzwaniem, bo musiałem inaczej wokalnie podejść do tematu i sięgnąć do własnych korzeni: poczytać o tym, posłuchać, inaczej poprowadzić głos. (…)
Wcześniej nie interesowałem się głębiej naszą polską kulturą. Dzięki temu projektowi to się zmieniło, bo jednak musiałem przygotować się merytorycznie do niego i znaleźć prawdę. To, co my stworzyliśmy, to nasza interpretacja, bo niewiele wiadomo o naszej kulturze prasłowiańskiej. Niestety, prawie wszystkie ślady po naszych przodkach zniknęły z powodu chrystianizacyjnej, niszczycielskiej działalności Kościoła po Chrzcie Polski w 966 roku. Grecy na przykład mają bardzo zaawansowaną wiedzę na temat swoich przodków, o czym wiemy z ich mitologii. Szkoda, że my nie mamy takiej spuścizny, bo nasza kultura prasłowiańska jest fascynująca. Mam nadzieję jednak, że ten projekt pomoże w uświadomieniu Polakom, skąd się wywodzimy i zachęci ich do własnych poszukiwań.

Debiutancki album "Brzask Bogów" trafił na rynek muzyczny 25 marca ubiegłego roku.

Muzykę z niego będzie można usłyszeć w najbliższą sobotę w cyklu Energia Źródeł- Folkowe Oko" w Sali Koncertowo-Widowiskowej Ośrodka Kultury Oko przy Radomskiej 13/21, który od samego początku mam przyjemność prowadzić.

Po koncercie zapraszam na panel dyskusyjny, będzie można zadawać pytania, włączyć się do dyskusji, zrobić sobie zdjęcie z członkami kapeli a także nabyć ich płytę.
Uwaga-  projekt Lelek, bardzo rzadko koncertuje więc to jedyna w swoim rodzaju okazja!!!
Przybywajcie

Komentarze

Nowsza Starsza