"Z ogromnym bólem zawiadamiamy, że rano 1.05.2019 r., po walce z ciężką chorobą zmarła Izabela Skrybant-Dziewiątkowska - ikona polskiej sceny muzycznej, liderka Tercetu Egzotycznego" - napisano na oficjalnym Facebooku grupy.

Izabela Skrybant-Dziewiątkowska była wokalistką Tercetu Egzotycznego od samego początku, od 1963 roku. Artystka zmagała się rakiem trzustki. O chorobie dowiedziała się przypadkiem.
- Rok temu dowiedziałam się, że mam raka trzustki. Nie załamałam się, od razu powiedziałam profesorowi: niemożliwe – nie miałam raka, nie mam i mieć nie będę. Nie dopuszczałam do siebie myśli, że ten rak jest we mnie (...). Wszyscy mi mówili: Iza, jaka ty jesteś żółta na twarzy. Ja tego nie widziałam. Myślałam, że jestem tak pięknie opalona. Na następny dzień po festiwalu pojechałam do lekarza i okazało się, że mam żółtaczkę. Pogotowie mnie zabrało z przychodni do szpitala, zrobili wszystkie badania i okazało się, że oprócz żółtaczki mam raka: 10 tys. komórek nowotworowych na badaniach wykazało – dużo, bardzo dużo. Tak więc tego raka wykryli mi przy okazji - mówiła w ubiegłym roku w rozmowie z serwisem Wloclaw.Naszemiasto.pl. Ujawniła wówczas, że ze względu na rozrusznik serca nie można było wykonać operacji wycięcia nowotworu, dlatego podjęła leczenie radioterapią.

 W 2015 roku Izabela Skrybant przeszła poważną operację wstawienia rozrusznika serca. "Wstawili mi rozrusznik w serce. Z minuty na minutę byłam na stole. Musiałam zrobić badanie Holtera rejestrujące pracę serca. Jak już przyjechałam do szpitala, by poznać wyniki, nie wypuszczono mnie z niego. Wszyscy się dziwili, że jeszcze żyję. Mogłam umrzeć. Już na następny dzień miałam operację" – wspominała.

Na początku tego roku miała koncertować. Jednak odwołała koncerty. - Odwołuję koncerty jak Rolling Stonesi, oni to zrobili i ja też – żartowała wokalistka w jednym z wywiadów. - Lekarze mi powiedzieli, żeby jeszcze dać szansę organizmowi i go ciągle wzmacniać i dużo odpoczywać tak gdzieś jeszcze przez dwa miesiące - tłumaczyła.



Zespół Tercet Egzotyczny, którego była wokalistką był jednym z najdłużej działającym w Polsce. Powstał w 1963 we Wrocławiu z inicjatywy Zbigniewa Dziewiątkowskiego. Śpiewała w nim żona założyciela -Izabela, a drugim gitarzystą został Mieczysław Metelski, którego po trzech latach zastąpił Zbigniew Adamkiewicz.
Autorem muzyki do większości piosenek był sam Zbigniew Dziewiątkowski, zaś słowa pisali najlepsi polscy tekściarze. Zespół wyróżniał się charakterystycznym wizerunkiem. Muzycy zakładali meksykańskie stroje i sombrera.
W 1966 roku ukazał się pierwszy album grupy zatytułowany "Tercet Egzotyczny", na którym znalazły się zarówno hiszpańskie klasyki, jak i polskie utwory. Wśród nich pojawiła się piosenka Pamelo, żegnaj- jeden z największych przebojów zespołu.
Przez kilkadziesiąt lat działalności Tercet Egzotyczny koncertował na całym świecie, odwiedzając wiele razy Stany Zjednoczone, Holandię, Niemcy, Szwecję, Danię czy Grecję.
Mimo licznych fanów w rodzimym kraju, grupa przez cały ten czas była ignorowana przez polskie media. Dopiero w 1992 roku zaproszono Tercet Egzotyczny po raz pierwszy na festiwal w Sopocie, a entuzjastyczne przyjęcie publiczności spowodowało zmianę nastawienia polskich mediów do twórczości zespołu.
W lipcu 1999 na antenie TVP2 wyemitowano program Egzotyczne lato z Tercetem. Osiągnął on wysoką oglądalność i na prośbę widzów był powtarzany kilkanaście razy.
W 2001 roku zmarł Zbigniew Adamkiewicz, pół roku później – 14 stycznia 2002 – Zbigniew Dziewiątkowski. Mimo trudnej sytuacji Izabela Skrybant nie rozwiązała zespołu i do współpracy zaprosiła dwóch nowych muzyków – basistę bluesowego Włodzimierza Krakusa i gitarzystę jazzowego Janusza Konefała.
Mimo śmierci założyciela grupa po krótkiej przerwie ponownie wyruszyła w trasę koncertową, odwiedzając m.in. USA i Wielką Brytanię. W 2002 roku, w uznaniu zasług fonograficznych, wytwórnia Polskie Nagrania wręczyła Tercetowi specjalne wyróżnienie w postaci „Diamentowej płyty".
W 2006 roku, z okazji 40-lecia zespołu ukazała się składanka z największymi przebojami w nowych wersjach, trzy lata później ukazała się płyta zespołu pt. "Noc w Ekwadorze", natomiast w 2011 zespół wydał kolejny album pt. "Pijmy za miłość".
W 2011 r. zespół nagrał nowe piosenki, które ukazały się w albumie "Pijmy za miłość". Na płycie znalazły się premierowe utwory, wykonane przez Izabellę oraz duety Izabelli Skrybant-Dziewiątkowskiej i Katarzyny Dziewiątkowskiej.

Izabella Skrybant-Dziewiątkowska była ikoną polskiej popkultury, której charyzma, głos, energia oraz charakterystyczny sposób interpretacji muzycznej przyciągały rzesze fanów na liczne koncerty zespołu. Wraz z jej śmiercią kończy się pewna epoka w polskiej kulturze.


Izabela w 1960 ukończyła Liceum Muzyczne we Wrocławiu. W latach 1961-1964 była solistką Operetki Wrocławskiej. W 1964 roku zadebiutowała na dużym ekranie, grając u Wojciecha Hasa w "Rękopisie znalezionym w Saragossie".

29 grudnia 2010 w Studiu Koncertowym Radia Wrocław, podczas Koncertu Noworocznego organizowanego przez Tercet Egzotyczny, odebrała z rąk wicemarszałka województwa dolnośląskiego Radosława Mołonia, nadany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” .

W 2016 roku otrzymała Dolnośląską Nagrodę Kulturalną SILESIA przyznawaną przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego.

W kwietniu 2017 roku za pośrednictwem wydawnictwa „Marina” ukazała się książka zatytułowana „Pamelo, żegnaj”. Jest to obszerny wywiad-rzeka. Rozmowę przeprowadził i spisał Robert Migdał. 

 Izabelo, żegnaj...