Właśnie dotarła do mnie niezwykle smutna informacja- nie żyje Krzysztof Krawczyk. Jedna z największych gwiazd współczesnej muzyki rozrywkowej w naszym kraju. Artysta, który łączył pokolenia, który wykreował niezliczoną liczbę przebojów. Siła jego oddziaływania jest nie do przecenienia. Bardzo smutny Lany Poniedziałek. A niebo nad Warszawą już zapłakało...
Przypomnę, że 23 marca Krzysztof Krawczyk informował, że trafił do szpitala po zachorowaniu na Covid-19. "Muszę podjąć walkę, jeszcze jedną w moim życiu walkę" - pisał. "Nawet szczepienie Pfeizerem nie pomogło" - przyznał wtedy.
W rozmowie z "Super Expressem" piosenkarz poinformował, że wraca do domu. "Wychodzę ze szpitala. Dziękuję fanom za wsparcie. Żona czytała mi przez telefon wszystkie komentarze i życzenia - stwierdził. Bóg działa rękoma ludzi. Dziękuję Bogu, że żyję" - dodał.
"Jestem
bardzo szczęśliwa, że Krzysztof wraca do domu w dobrej formie. Nie
mogłam dłużej znieść tej samotności, zawsze byliśmy razem. To pierwszy
raz, kiedy nie widziałam męża tak długo" - wspominała w rozmowie żona Krzysztofa Krawczyka, Ewa.
Debiutował w 1963 roku jako wokalista i gitarzysta w zespole Trubadurzy, którego był również współzałożycielem i z którym w różnych składach personalnych pracował do 1976 roku. W tych latach Trubadurzy nagrali takie przeboje jak: "Znamy się tylko z widzenia", " Krajobrazy", "Byłaś tu", "Kim jesteś", "Ej, Sobótka, Sobótka". Obok Czerwonych Gitar był to kultowy zespół tamtego okresu.
W 1973 roku Krzysztof Krawczyk rozpoczął karierę solową, którą zapoczątkowała płyta "Byłaś mi nadzieją", nagrana z zespołem instrumentalnym Ryszarda Poznakowskiego. W latach 70. wokalista z powodzeniem występował na festiwalach w Opolu, Sopocie, Zielonej Górze i Kołobrzegu oraz za granicą, w NRD, Związku Radzieckim, Szwecji, Jugosławii, Bułgarii, Grecji, Belgii, Holandii, Irlandii i na Kubie.
Następnie piosenkarz podpisał kontrakt z zachodnioniemiecką firmą Polydor. W 1978 roku nawiązał współpracę z orkiestrą Alex Band Aleksandra Maliszewskiego, wtedy też powstały znane piosenki "Jak minął dzień", "Byle było tak", "Pamiętam Ciebie z tamtych lat". Dwa lata później wokalista wyruszył na tournee do USA, gdzie koncertował i... postanowił zostać za oceanem na stałe.
Krzysztof Krawczyk przebywał w USA do 1985 roku - głównie koncertował w klubach Chicago i Las Vegas oraz nagrał album "From a Different Place". Po powrocie do kraju dokonał kolejnych nagrań radiowych i płytowych oraz wystąpił w kilku recitalach telewizyjnych.
W 1988 roku piosenkarz uległ poważnemu wypadkowi samochodowemu, przez co na blisko 2 lata musiał wycofać się z pracy zawodowej. W 1990 roku wyjechał ponownie do USA, gdzie podpisał kontrakt z firmą Hallmark. Pod opieką artystyczną Davida Briggsa, muzyka i aranżera związanego przed laty z E. Presleyem, nagrał w Nashville płytę "Eastern Country Album". Po 4 latach wokalista powrócił do kraju i wydał krążek "Gdy nam śpiewał Elvis Presley", który niebawem pokrył się platyną. Krawczyk wystąpił również na festiwalu w Sopocie, dokonał kolejnych nagrań płytowych z różnorodną muzyką - country, rock and rollem, balladami, muzyką taneczną i religijną oraz z piosenkami dla dzieci. W 1998 roku z Programem 2 TVP z okazji jubileuszu 35-lecia pracy artystycznej przygotował recital "To co dał nam los".
W roku 2000 artysta wystąpił przed papieżem podczas Pielgrzymki Narodowej na Placu Świętego Piotra połączonej z wręczeniem Złotej Płyty za nagranie "Ojcu Świętemu Śpiewajmy". W tym samym roku Krzysztof spotkał się z Goranem Bregovićem, a rok później nagrali wspólnie płytę "Daj mi drugie życie" w Warszawie i Belgradzie. Płyta jednak nie odniosła spodziewanego sukcesu komercyjnego.
14 października 2002 roku, ukazał się kolejny album w dorobku 55-letniego artysty, zatytułowany "... bo marzę i śnię". Tym razem Krawczyk zaprosił do współpracy młodsze pokolenie muzyków, związanych głównie ze sceną alternatywną. Producentem całego materiału i kompozytorem dwóch nagrań, jest Andrzej Smolik. Wśród 12 utworów znalazł się między innymi cover kompozycji "Papa Was a Rolling Stone", z repertuaru słynnej amerykańskiej soulowej formacji The Temptations. Album promował singiel z nagraniem "Bo jesteś Ty". Krzysztof Krawczyk o płycie powiedział: Mógłbym odcinać kupony od sławy, występując w sanatoriach. Starczyłoby mi na życie, ale umarłbym z nudów. Żeby się rozwijać, trzeba wpuścić w siebie trochę świeżej krwi.
Po niebywałym sukcesie albumu "...bo marzę i śnię", który znalazł ponad 100 tys. nabywców, w listopadzie 2003 roku, wokalista postanowił zaprezentować swym fanom materiał koncertowy. Obok piosenek z poprzedniego krążka, znalazły się tam również największe przeboje z płyty nagranej w duecie z Goranem Bregovicem oraz utwory z początków kariery Krawczyka.
Wiosną 2004 roku Krzysztof Krawczyk nagrał kolejną płytę studyjną we współpracy z młodym pokoleniem muzyków. Autorami muzyki na "To, co w życiu ważne" są twórcy największych przebojów ostatnich lat. Pierwszym utworem wybranym do promocji był singiel "Lekarze dusz", który Krzysztof nagrał wraz z Muńkiem Staszczykiem z T.Love. Wśród zaproszonych do nagrań gości nzaleźli się między innymi wspomniany już Muniek, Andrzej Piaseczny, Kasia Nosowska, Andrzej Smolik, Ania Dąbrowska, Adam Nowak, Jan Borysewicz.
Natomiast w listopadzie tego samego roku wokalista wydał płytę z największymi przebojami muzyki amerykańskiej, zatytułowaną "Mona Lisa - amerykańskie piosenki". Wśród 15 kompozycji znalazły się między innymi takie standardy jak "Summertime", "What A Wonderful World", "Dream A Little Dream Of Me". Kontynuację albumu stanowi wydawnictwo "The Shadow Of Your Smile - Amerykańskie piosenki część 2", które ukazało się w marcu 2005 roku.
Kolejna studyjna płyta artysty ukazała się prawie dokładnie w 60. rocznicę urodzin wokalisty. Album "Tacy samotni" to muzyczne i filozoficzne podsumowanie dojrzałego człowieka i artysty. Krzysztof Krawczyk jest współkompozytorem siedmiu, z dziesięciu piosenek, które znalazły się na tym krążku. Płytę promował singiel "Tylko ty, tylko ja". Krążek szybko pokrył się złotem.
W 2007 roku, w duecie z biskupem Antonim Długoszem nagrał piosenkę "Europo nie możesz żyć bez Boga". Na przełomie 2007 i 2008 roku można było kupić serię "Leksykon Krzysztofa Krawczyka", który zyskał status podwójnej platyny. Do celów promocyjnych tego wydawnictwa nagrał utwór "Życie jak Wino".
W lipcu następnego roku, podczas TOPtrendów, z okazji 45-lecia kariery estradowej wokalisty, odbył się specjalny koncert, na którym pojawili się między innymi – Norbi, Muniek Staszczyk, Edyta Górniak, Łukasz Zagrobelny oraz macierzysta formacja Krawczyka – Trubadurzy.
W styczniu 2009 roku do sklepów trafiła jego kolejna płyta studyjna – "Warto Żyć". Do współpracy nad materiałem zaprosił – Kasię Cerekwicką, braci Golców, saksofonistę Grzecha Piotrowskiego oraz poetę Krzysztofa Szatrawskiego. Longplay pokrył się złotem. W listopadzie wsparł powstanie kalendarza, z którego sprzedaży miało być dotowane schronisko dla zwierząt. Niedługo potem fani otrzymali kolejny prezent – album "Nigdy nie jest za późno", na którym gościnnie pojawił się Daniel Olbrychski w utworze "Z kobietami to różnie bywało". Podczas sylwestrowego koncertu w Warszawie odebrał Złotą Płytę za krążek "Warto Żyć".
Krzysztof Krawczyk - piosenkarz, gitarzysta i kompozytor. Na gitarze nauczył się grać samodzielnie, natomiast w kierunku śpiewu kształcił się w średniej szkole muzycznej w Łodzi. Debiutował w 1963 roku jako wokalista i gitarzysta w zespole Trubadurzy, którego był również współzałożycielem i z którym w różnych składach personalnych pracował do 1976 roku. W tych latach Trubadurzy nagrali takie przeboje jak: "Znamy się tylko z widzenia", " Krajobrazy", "Byłaś tu", "Kim jesteś", "Ej, Sobótka, Sobótka". Obok Czerwonych Gitar był to kultowy zespół tamtego okresu.
W 1973 roku Krzysztof Krawczyk rozpoczął karierę solową, którą zapoczątkowała płyta "Byłaś mi nadzieją", nagrana z zespołem instrumentalnym Ryszarda Poznakowskiego. W latach 70. wokalista z powodzeniem występował na festiwalach w Opolu, Sopocie, Zielonej Górze i Kołobrzegu oraz za granicą, w NRD, Związku Radzieckim, Szwecji, Jugosławii, Bułgarii, Grecji, Belgii, Holandii, Irlandii i na Kubie.
Czytaj więcej na https://muzyka.interia.pl/news-krzysztof-krawczyk-biografia,nId,1631180#utm_source=paste&utm_medium=paste&
Czytaj więcej na https://muzyka.interia.pl/news-krzysztof-krawczyk-biografia,nId,1631180#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
poniżej info zaczerpnięte z oficjalnej strony Krzysztofa Krawczyka
Debiut solowy Krzysztofa Krawczyka: w 1973 roku płytą „Byłaś mi nadzieją” i programem „Kochałem Panią”.
Ważniejsze daty w karierze Krzysztofa Krawczyka:
- 1974 - debiut solowy w Opolu
- 1975 - nagrania przebojów: „Rysunek na szkle” i „Parostatek”
- nagroda w Kołobrzegu za piosenkę „Czym dla wojska jest piosenka” - 1976 - trzy nagrody na Festiwalu w Sopocie: Dziennikarzy, Publiczności i Głosu Wybrzeża
- 1977 - występ w spektaklu „Staroświecka komedia” Arbuzowa w
Teatrze Polskim w Poznaniu (śpiewał poezje Jesienina wplecione w fabułę
spektaklu)
- nagroda na Festiwalu Złoty Orfeusz w Bułgarii
- podpisanie kontraktu z zachodnioniemiecką firmą płytową Polydor, nagranie dwóch singli: „Als wir noch kinder waren” i „Aufwiedersehen Madelaine” - 1977 - premiera w Operze Poznańskiej programu estradowego z
orkiestrą Alex Band Aleksandra Maliszewskiego i współpraca z nią do 1980
roku
- 1978 - nagrywa wielkie przeboje: „Jak minął dzień”, „Byle było tak”, „Pamiętam Ciebie z tamtych lat”
- wygrywa Festiwal w Opolu piosenką „Pogrążona we śnie Natalia” - 1979 - nagroda „Indywidualność Estradowa Roku” na Międzynarodowej Wiośnie Estradowej w Poznaniu
- 1980 - wyjazd na tournee do Polonii Amerykańskiej, decyzja o pozostaniu za oceanem
- 1980 - 1985 - stały pobyt w USA:
- kontrakt z Firmą płytową TRC (album: From a DIFFERENT PLACE)
- występy z amerykańskim zespołem towarzyszącym na płycie „Krystof Orchestra” w ekskluzywnych klubach na terenie całych Stanów, a szczególnie w Las Vegas - 1985 - powrót do kraju
- nagranie nowych przebojów na płytę „Wstaje nowy dzień” - 1986 - II nagroda na Festiwalu Opolskim
- recital telewizyjny „Nie przesadza się starych drzew” - 1987 - recitale telewizyjne:
- Krzysztof Krawczyk i jego przeboje
- Rock and roll i okolice
- Kolędy polskie - 1988 - ciężki wypadek samochodowy - szpital, rekonwalescencja, wykluczenie z pracy zawodowej
- 1990 - 1994 - stały pobyt w Stanach Zjednoczonych
- dalsza rekonwalescencja
- nagranie płyty w Nashville dla firmy Hallmark pod kierownictwem muzycznym Davida Briggsa (muzyka i aranżera Elvisa Presleya) - 1994 - powrót do kraju
- nagranie płyty „Gdy nam śpiewał Elvis Presley” (osiągnęła nakład platynowy!)
- gorąco przyjęty na Festiwalu Sopockim recital
- Benefis Telewizyjny w Operze Poznańskiej - 1995 - półroczny pobyt w USA w celu promocji płyty firmy Hallmark oraz likwidacja amerykańskiego domu
- 1996 - nagrania kolejnych płyt, wyjazd z ekipą telewizyjną do USA celem nakręcenia teledysków
- 1997 - teledysk z piosenką „Nowy Jork dochodzi chyba piąta” wygrywa „Muzyczną Jedynkę”
- występ na Festiwalu Sopockim w koncercie gwiazd - 1998 - „To co dał mi los” - wielki koncert telewizyjny w reżyserii Elżbiety Skrętkowskiej z okazji 35-lecia kariery artystycznej Krzysztofa Krawczyka (2 Program TVP)
- podczas koncertu wręczona nagroda Prezesa TVP - 1999 - film telewizyjny „Polskie tango”, prezentujący nagrania z płyty pod tym samym tytułem
- Pomaton EMI wydaje największe przeboje artysty w ramach „Złotej Kolekcji”
- koncert radiowy promujący tę płytę
- nagranie duetu z Norbim pt. „Piękny dzień” - 2000 - Krzysztof Krawczyk śpiewa przed Ojcem Świętym
na Placu Św. Piotra podczas Pielgrzymki Narodowej i wręcza Złotą Płytę
za nagranie „Ojcu Świętemu śpiewajmy”
- według sondażu przeprowadzonego przez OBOP Krzysztof Krawczyk jest najpopularniejszym polskim piosenkarzem
- Krzysztof Krawczyk podpisuje 6-letni kontrakt z BMG Poland - 2001 - Goran Bregović nagrywa z Krzysztofem Krawczykiem płytę „Daj mi drugie życie”. Płyta odnosi sukces - zostaje platynową płytą
- recital na Festiwalu Sopockim z Goranem Bregovićem
- ponownie według OBOP Krzysztof Krawczyk najpopularniejszym piosenkarzem - 2002 - Płyta „Bo jesteś ty” nagrana z Andrzejem Smolikiem
staje się platynową płytą Recital pod tym samym tytułem dla Programu 2
TVP Film telewizyjny – Program 1 TVP – Złoty Krawczyk
Nagroda Super Jedynki na Festiwalu w Opolu za teledysk „Mój
przyjacielu”
- 2003 – Dwie nagrody Super Jedynki na 40-tym Festiwalu w Opolu w kategorii piosenkarz i teledysk roku (Bo jesteś ty)
- według OBOPU najpopularniejszy piosenkarz w Polsce - 2004 – Płyta „To co w życiu ważne” – platynową płytą
- Recital z okazji 40 lecia kariery na Festiwalu Sopockim,nagroda Platynowego Słowika
- na Festiwalu Opolskim nagroda TV Polonia Artysta bez granic
- Album „Jestem sobą” (pięciopłytowy) – wydawnictwo Readers Digest Platynową Plytą
- Płyta „Amerykańskie piosenki” Złota płytą - 2005 - nagroda As Empiku
- 2 Fryderyki dla Piosenkarza Roku i za Przebój Roku („Trudno tak”-z Edyta Bartosiewicz)
- Telekamera dla najpopularniejszego artysty estradowego
- według OBOPU najpopularniejszy piosenkarz
- I miejsce na TOP TRENDY w Sopocie
- Muzyczna Jedynka w Opolu - 2006 rok - to 60 rok życia Krzysztofa Krawczyka. 8
września urodziny, które Artysta chce uczcić premierą najnowszej płyty
zatytułowanej TACY SAMOTNI. Pracował nad tą płytą od marca 2005 roku.
Powrócił do komponowania i wraz z młodszymi twórcami Robertem Kalickim i
Wiesławem Wolnikiem stworzył na tę płytę 7 kompozycji. Na płycie
znalazła się także kompozycja Seweryna Krajewskiego. Płyta została
nagrana w K&K Studio w Poznaniu a producentami są Andrzej Kosmala i
Ryszard Kniat.
Płyta została nagrana z niezwykłą starannością i wielkim zaangażowaniem
artystycznym i duchowym Krzysztofa. Jest ona artystycznym i ideowym
podsumowaniem 60 lat życia i przeszło 40 lat działalności artystycznej.
Mówi o tym w dołączonym do płyty „manifeście ideowym” (w załączeniu).
Płyta nosi tytuł TACY SAMOTNI i Krzysztof Krawczyk dedykuje ją wszystkim ludziom samotnym zagubionym we współczesnym, gwarnym tłumie.
Promowały płytę piosenki TYLKO TY, TYLKO JA oraz TO WSZYSTKO SPRAWIŁ GRZECH.
- 2007 rok – wielkie, encyklopedyczne wydawnictwo książkowo-
płytowe pt. LEKSYKON KRZYSZTOFA KRAWCZYKA .Wydawnictwo Agory zawiera 20
książek z 20 płytami- łącznie blisko 300 piosenek, 750 stron tekstu,
1000 zdjęć. Wydawnictwo ukazuje się od 16 listopada 2007 roku co
tydzień do 27 marca 2008 roku. Piosenka promująca wydawnictwo to ŻYCIE
JAK WINO.
- 2008 rok – 45 lecie drogi artystycznej Krzysztofa Krawczyka obchodzone było podczas Festiwalu Top Trendy w Sopocie recitalem pt. Życie jak wino.
- 2009 rok – 20 stycznia ukazuje się nowa płyta Krzysztofa Krawczyka pt. WARTO ŻYĆ.
a jeszcze w październiku 2020 roku poinformował wszystkich o zakończeniu swojej kariery...
Krzysztof Krawczyk zmarł w łódzkim szpitalu... miał 74 lata
bardzo smutny to dzień
Bardzo smutna wiadomość, wychowałem się na piosenkach Krzysztofa Krawczyka.
OdpowiedzUsuńPrzesyłam wyrazy głębokiego współczucia.
Prześlij komentarz