Nie żyje Hana Hegerova

 

 

 


 

 

W wieku 89 lat zmarła we wtorek 23 marca w Pradze piosenkarka i aktorka Hana Hegerova, którą nazywano pierwszą damą "czeskiego szansonu”. 

Chociaż miała słowackie korzenie, to związana była przede wszystkim z Czechami, ale fanom z Polski również nie była obca: wielokrotnie pojawiała się w naszym kraju i śpiewała piosenki po polsku.

Występowała m.in. w Sopocie. Ma na swoim koncie nagranie „Karuzeli z Madonnami” do tekstu Mirona Białoszewskiego i muzyki Zygmunta Koniecznego.

Urodziła się na Słowacji i tam zaczynała karierę aktorską w teatrze w Żylinie. Na przełomie lat 50 i 60 XX w. przeniosła się do Pragi, gdzie występowała w teatrze Rokoko, a później w słynnym z tekstów i piosenek Jirziego Suchego teatrze Semafor. Od lat pięćdziesiątych do dwutysięcznych sporadycznie występowała w filmach.

Śpiewała w paryskiej Olympii i na międzynarodowym festiwalu piosenki w Sopocie. W jego drugiej edycji w 1962 roku wyśpiewała II nagrodę piosenką "Szeptem" Ludmiły Jakubczak. Nagrała "Karuzelę z Madonnami", która ukazała się na jej pierwszej długogrającej płycie w 1966 r. Tekst Białoszewskiego przełożył Suchy z teatru Semafor. Oryginał Ewy Demarczyk ukazał się dopiero w 1967 r.

Nagrała dziesiątki piosenek, które zasłużyły na miano przebojów. Największy z nich "Levandulova", czyli "Lawendowa" z 1987 r., wykonywana jest przez kolejne pokolenia piosenkarzy. Solowo i w duetach. Hegerova za album z tym utworem dostała w 1992 roku platynową płytę.

Karierę artystyczną zakończyła w 2011 r. Otrzymała wysokie odznaczenia państwowe Czech, Słowacji i Francji.

Była nazywana słowiańską Edith Piaf oraz królową chansonu. W 2007 roku została uhonorowana za całokształt kariery i zasługi dla czeskiego filmu oraz muzyki – otrzymała nagrodę Lifetime Achievment.

 

Warto wspomnieć, że przez wiele lat swojej kariery zagrała również w kilku filmach.

Wśród nich są: "Gdyby tysiąc klarnetów" – musical w reżyserii Jana Rohaca i Vladimira Svitaceka, "Konkurs" autorstwa Milosa Fromana oraz "Przystanek na peryferiach" wyreżyserowany przez Jana Kadara i Elmara Klosa.

W 1968 roku powstał krótkometrażowy film dokumentalny na temat Hany Hegerovej. Film wyreżyserował Jan Rohac. Jego tytuł to "Co nihdy nepochopim".

 

 

Komentarze

Nowsza Starsza