3 września ukazała się pośmiertnie wydana płyta Gerry'ego Rafferty'ego z tytułem „Rest In Blue”. Zawierająca czternaście piosenek płyta jest jedenastym studyjnym albumem Rafferty'ego i zawiera grafikę autorstwa wieloletniego współpracownika i przyjaciela Johna Byrne'a.
Od 2006 roku Rafferty zaczął z przerwami pracować nad nowym krążkiem, ale niestety zmarł 4 stycznia 2011 roku. Jego córka, Martha Rafferty, starała się dokończyć projekt rozpoczęty przez jej ojca, którego kulminacją jest niniejszy album.
Wiele nagrań demo pozostawionych przez Rafferty'ego zawierało sporo warstw syntezatorów, które Martha wyczyściła, aby pokazać przy tym swoje zdolności wokalne. Rezultatem jest album przepełniony surowymi emocjami i kwintesencją bluesa, rocka i folku. Niektóre z dem pochodzą z 1970 roku, z których wiele Rafferty wybrał jako potencjalne utwory na swój nowy album.
Z elementami piosenek napisanych w różnych momentach kariery Rafferty'ego, album porusza różne tematy, w tym zmiany klimatyczne w „Sign Of The Times”, kwestionowanie legalności wojny w „lost Highway” i rozwiązywanie problemów alkoholowych w odniesieniu do samego siebie w „Sign Of The Times”.
Oprócz wielu zupełnie nowych kompozycji autorstwa Rafferty'ego, album zawiera popularne tradycyjne piosenki ludowe, takie jak „Wild Mountain Thyme” i „Dirty Old Town”. Zawiera również cover „It’s Just The Motion” Richarda i Lindy Thompsona, którego Rafferty był wielkim wielbicielem. Album kończy się ponownym nagraniem klasyka Stealers Wheel „Stuck In The Middle With You” nagranym w latach 90., co nadaje utworowi świeżą, inspirowaną country interpretację.
Z takimi hitami jak „Baker Street”, „Right Down The Line” i „Night Owl”, Gerry Rafferty jest jednym z najlepszych autorów piosenek i muzyków w historii Szkocji i Wielkiej Brytanii. Po raz pierwszy odniósł sukces jako członek zespołu The Humblebums, w skład którego wchodził uwielbiany komik, aktor i muzyk Billy Connolly. Rafferty utworzył Stealers Wheel ze starym przyjacielem ze szkoły Joe Eganem, który wyprodukował wiele udanych albumów obok rockowego klasyka „Stuck In The Middle With You”, utworu, który przekroczył pokolenia dzięki godnym uwagi zapożyczeniom w filmach takich jak „Wściekłe psy” Quentina Tarantino , i do dziś cieszy się dużą popularnością. Po odejściu ze Stealers Wheel, Rafferty wznowił karierę solową w 1978 roku, wydając album „City To City”, na którym znalazły się takie hity, jak „Right Down The Line” i „Baker Street”, w którym to numerze znajduje się kultowe solo na saksofonie Raphaela Ravenscrofta. Rafferty wydał następnie dziesięć albumów studyjnych, ugruntowując swój status jednego z najlepszych muzyków i autorów piosenek, którzy wyszli z Wielkiej Brytanii.
Wśród muzyków, którzy współpracowali przy wieloletnim tworzeniu płyty, przy fortepianie odnajdujemy Pawła Rosaka, z którym Gerry przyjaźnił się od lat.
Wokalnie wspiera Rafferty'ego Katie Kissoon, a na gitarze gra między innymi Hugh Burns
Poniżej track lista płyty
1.“Still In Denial”
2.“Full Moon”
3.“Sign Of The Times”
4.“You Are All I Want”
5.“I Still Love You”
6.“Wild Mountain Thyme”
7.“Slow Down”
8.“It’s Just The Motion”
9.“Look At Me Now”
10.“Dirty Old Town”
11.“Lost Highway”
12.“Keeper Of My Soul”
13.“Precious Moments”
14.“Stuck In The Middle With You”
utwory z tej płyty w poniedziałkowym wydaniu "Co nam w duszy gra" na antenie Polskiego Radia Dzieciom już 13 września - start o 23;00
Prześlij komentarz