O śmierci jak większość, dowiedziałem się wczoraj późnym wieczorem. Byłem akurat w trasie. Noc nie ukoiła bólu, poranek przyniósł wspomnienia, przeglądanie wszystkich jakie posiadam, płyt "Bryla" - zbierania myśli, czytania wspomnień innych.
Napiszę tym razem tylko tyle, odszedł od nas po długiej walce o życie - muzyk - fenomen, twórca i kreator- budowniczy ludzkich myśli, buntownik, odkrywca, Robert Brylewski. Miał 57 lat.
Według informacji, które uzyskała TVN24 z biura prasowego Prokuratury Okręgowej Warszawa- Praga, Robert Brylewski został wcześniej brutalnie pobity. Prokuratura poinformowała, że człowiek, który na niego napadł, przebywa w areszcie. Na razie usłyszał zarzuty spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Zlecono jednak sekcję zwłok artysty i jeśli biegli wykażą, że napaść miała wpływ na zgon muzyka, sprawca może być sądzony za pobicie ze skutkiem śmiertelnym.
poniżej oświadczenie umieszczono m.in na stronie zespołu Kryzys :
"Z wielkim żalem powiadamiamy, że dziś rano, po kilkutygodniowej śpiączce, spowodowanej ciężkim urazem zmarł Robert Brylewski. Nasz tata, partner, syn, przyjaciel, dowódca naszych międzygalaktycznych i muzycznych podróży. Prosimy o uszanowanie naszej prywatności w tym trudnym czasie.
Rodzina"
a to przypomnienie artystycznej drogi Roberta.
Robert Maksymilian Brylewski, ps. Afa, Max, Robin Goldroker (ur. 25 maja 1961) - polski muzyk rockowy i reggaeowy; wokalista, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów, lider i współzałożyciel zespołów punkrockowych Kryzys i Brygada Kryzys oraz grającego reggae Izraela. Współzałożyciel grupy Armia, w której w latach 1985-1993 był gitarzystą.
Był synem dwojga artystów Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny. Wczesne dzieciństwo spędził w Koszęcinie, gdzie zespół Śląsk miał swoją stałą siedzibę. W wieku kilku lat przeniósł się do Warszawy. Mieszka tam, z niewielkimi przerwami, do dziś. Uczęszczał krótko do Liceum PAX, a potem do Liceum im. Reja do klasy równoległej z klasą Kazika Staszewskiego.
W 1978 roku Robert Brylewski współtworzył zespół The Boors. Po zmianach w składzie, w 1979 roku zespół zmienił nazwę na Kryzys. Zespół zagrał kilkadziesiąt koncertów, ale wiele nagrań (głównie podczas prób) nie doczekało się oficjalnego wydania. Wiosną 1981 roku francuska wytwórnia płytowa Blitzkrieg Records wydała bez zgody zespołu album Kryzys. Latem 1981 roku zespół zakończył działalność, koncertując przedtem w Opolu oraz na Pop Seasion w Sopocie.
W 1981 roku gościnnie występował w zespole Deadlock.
Wkrótce potem Robert Brylewski i Tomasz Lipiński (wcześniej Tilt) założyli Brygadę Kryzys. Pierwszy koncert zespołu miał odbyć się w gdańskiej hali Olivia, lecz z powodu konfliktu z organizatorami (pobiciem jednego z organizatorów przez Lipińskiego) i tzw. śmiałego programu artystycznego nie doszło do koncertu. Pierwszy koncert odbył się w warszawskiej Riverze we wrześniu 1981, gdzie obok Brygady Kryzys zagrała po raz pierwszy w Warszawie Republika. Koncert przeszedł do historii. Przed koncertem do muzyków trafiło ciasto nadziewane haszyszem, które zjadł Grzegorz Ciechowski i akustyk. Nagrany koncert (ze złą jakością dźwięku, ze względu na niedyspozycyjnego akustyka) ukazał się na nielegalnie wydanej płycie Brygada Kryzys (wydanej w lutym 1982). W listopadzie 1981 roku ciężko pobito Brylewskiego. W grudniu Brygada Kryzys próbowała pojechać na koncert do Belgradu na Dni Młodej Polskiej Subkultury, lecz w Cieszynie nie pozwolono na przejazd przez Czechosłowację do Jugosławii. Kilka dni później zespół poleciał samolotem do Belgradu. Koncerty stały się wielkim sukcesem, zaś twórczością Brygady Kryzys zainteresowali się promotorzy z zagranicy. W wyniku wprowadzenia stanu wojennego nie doszły do skutku: nagranie płyty w Jugosławii oraz zagranie trasy koncertowej w Holandii. W lutym zespół nie zgodził się na granie koncertów organizowanych przez organizacje polityczne i milicyjne pod nazwą Brygada K.. W marcu 1982 roku Tonpress w celu przetestowania sprzętu zaprosił zespół na nagranie kilku utworów, w wyniku czego zespół wydał album Brygada Kryzys. Płyta zaliczana do pierwszej oficjalnego albumu punkrockowego w Polsce jest uznawana za jedną z najważniejszych płyt w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Brygada Kryzys zakończyła działalność jesienią 1982.
20 grudnia 1981 roku został zatrzymany przez Milicję Obywatelską, gdzie trafił na przesłuchanie do komendy mieszczącej się na ulicy Jezuickiej w Warszawie. Trafił tam za nazwanie pijanego zomowca (który wcześniej potrącił starszą kobietę) "Kurwą z orzełkiem". Gdy Brylewskiemu pozwolono zeznawać, zaczął mówić "Panowie, ja chciałem powiedzieć, ze mój tata wysoki funkcjonariusz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych…", co jeszcze bardziej sprowokowało milicjantów. W wyniku symulowania schizofrenii i padaczki został wypuszczony z komisariatu.
Wiosną 1983 roku Brylewski założył zespół Izrael. Izrael stał się jednym z pierwszych polskich zespołów grających reggae. W maju 1983 Izrael wydał album Biada, biada, biada, ale płyta ukazała się na rynku w 1985. W 1986 roku ukazał się album Nabij faję, a w 1987 Duchowa rewolucja, vol. 1. Po zmianach w składzie, Izrael w 1990 roku nagrał materiał na nowy album w Londynie. W 1994 roku Izrael zawiesił działalność.
Podczas grania w Izraelu, Brylewski zainteresował się Biblią.
Równolegle do działalności Izraela, Brylewski grał od 1985 roku w Armii. Zespół powstał z inicjatywy Tomasza Budzyńskiego (wcześniej Siekiera) i Roberta Brylewskiego. Na bazie punk rocka oraz muzyki hardcore, Armia w nowatorski sposób wplatała inspiracje rockiem symfonicznym, heavy metalem, muzyką klasyczną i muzyką etniczną. Brylewski występował w Armii do 1993 roku, nagrywając z zespołem albumy Armia, Legenda, Czas i byt, a także koncertowy Exodus.
W 1983 r. poznał Vivian Quarcoo, jazzową wokalistkę o w połowie ghańskich korzeniach, i zaprosił ją do występowania ze świeżo utworzonym Izraelem. Po kilku miesiącach zostali parą. W drugiej połowie lat osiemdziesiątych wyjechał do Londynu, gdzie pracował na budowie jako stolarz. W końcu lat osiemdziesiątych zamieszkał z rodziną i przyjaciółmi w Stanclewie na Mazurach, gdzie poza działalnością artystyczna zajmował się rolnictwem.
W 1990 roku wraz z znanym z Deutera Pawłem "Kelnerem" Rozwadowskim rozpoczął tworzenie muzyki elektronicznej z wykorzystaniem samplingu. W wyniku współpracy z Rozwadowskim powstał projekt Max i Kelner, który wydał album Tehno Terror. Po zagraniu kilkunastu zagranicznych koncertów zakończono projekt, który w 2007 roku reaktywowano.
W 1991 roku reaktywowano (w zmienionym składzie) Brygadę Kryzys. W 1992 roku ukazał się album Cosmopolis. Coraz rzadziej koncertujący zespół zakończył działalność w 1994 roku.
W 1993 roku Brylewski współtworzył Falarek Band. Po wydaniu w 1996 roku albumu Falarek aktywność zespołu zanikła. Od końca lat 90. współtworzył efemeryczne yassowe zespoły The Users (ze Świetlickim, Tymańskim, Olterem, Kurtisem i Trzaską), Dyliżans czy Poganie (grupa założona przez Brylewskiego i Tymańskiego).
W 1996 roku Robert Brylewski pracował nad dźwiękiem w filmie Słodko gorzki.
Swoim nazwiskiem sygnował dwie płyty z muzyką elektroniczną. Debiut pod tytułem "Warsaw Beat" z 1998 roku zawierał muzykę elektroniczną. "Warsaw Beat II" z 2004 to repertuar o wiele bardziej stonowany.
Był realizatorem muzycznym i właścicielem Gold Rock Studio (później Złota Skała) działającego w latach 1991-97. Studio prócz nagrywania zajmowało się także wydawaniem płyt kompaktowych i kaset magnetofonowych. Obowiązki tej firmy przejęły inne firmy: Biodro Records, W Moich Oczach, Tone Industria i Pop Noise.
W połowie lat 90. związek z Vivian Quarcoo zaczął przechodzić kryzys. Próbą jego ratowania było wzięcie ślubu w 1996 r., ale w 2001 małżeństwo zakończyło się rozwodem. Od końca lat 90. XX wieku tworzy także komputerowe animacje do teledysków w swoich projektach. W początkach XXI wieku mieszkał w Poznaniu.
W 2002 roku wraz z Konradem Januszkiem współtworzył studyjny projekt 52um. W 2008 roku ukazał się debiutancki album projektu, nazwany 52um, a w 2010 roku powstał album Superego.
W 2003 roku reaktywowano Brygadę Kryzys. Ze starego składu oprócz Brylewskiego grał Tomasz Lipiński. W 2003 roku rozpoczęły się pracę nad nowym album (roboczy tytuł Eurocrisis), jednak z nieznanych przyczyn płyta nie ukazała się. Brylewski do dzisiaj gra w zespole. W 2006 roku reaktywowano zespół Izrael, który początkowo działał pod nazwą Magnetosfera. W 2008 roku ukazał się album Izraela Dża ludzie. W 2008 roku reaktywowano zespół Kryzys, który w marcu 2006 roku zagrał jednorazowy koncert w warszawskim klubie CDQ. W maju 2010 roku ukazał się album Kryzys komunizmu zawierający nowe utwory Kryzysu i stare piosenki w nowym wykonaniu.
W 2010 roku startował w wyborach samorządowych do Rady m.st. Warszawy reprezentując Komitet Wyborczy Wyborców Gamonie i Krasnoludki. Zdobył 601 głosów, czyli blisko 50% głosów oddanych na jego listę w okręgu wyborczym.
W 2011 roku Robert Brylewski świętował 30-lecie kariery muzycznej w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku.
W 2012 roku ukazała się autobiografia muzyka zatytułowana Kryzys w Babilonie (w formie wywiadu przeprowadzonego przez Rafała Księżyka).
Pozostawił dwie córki - Sarę i Ewę. W 2012 roku został dziadkiem.
Jako aktor pojawił się w filmach "Słodko Gorzki", "Jam Osjan" oraz "Polskie gówno". Przygotował muzykę do filmów:
- Koncert (1982)
- Zaścianek - fenonen polski (1995)
- Prawdziwy ojciec chrzestny (1998)
- Cena prawdy (2001)
- Polskie gówno (2015)
zaś Roberta zobaczyć można było też jako siebie samego w :
- Koncert (1982)
- I Could Live in Africa (1983)
- Nieobecny news czyli 24 godziny z życia Marty Maro (1986)
- Moja krew, twoja krew (1986)
- Exodus. Robert Brylewski (1997)
- Hybrydy (2002)
- Historia polskiego rocka (2008)
materiał opracowany na podstawie -
książki Robert Brylewski, Rafał Księżyk: Kryzys w Babilonie. Autobiografia. Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2012. ISBN 9788308049075, notatek internetowych, Wikipedii oraz Facebooku
Prześlij komentarz