Strefa Niskich Ciśnień z nowym utworem

 

 

 

 

foto Dorota Bulińska

 

 

Strefa Niskich Ciśnień to projekt rawickich muzyków: Krzysztofa Matysiaka, Mariusza Kupczyka, Tomasza Dzikowskiego oraz Michała Dolnego, którego działalność w dużej mierze związana jest z przestrzenią autorskiego teatru, realizowanego wspólnie z rawickim poetą Henrykiem Pawłowskim. Można uznać, że to właśnie doświadczenia nabyte podczas pracy przy spektaklach Jestem Pecetem, Ikonostas, Droga., wypracowały styl zespołu, jego wielowarstwowe brzmienie oraz ilustracyjny charakter. Materiał, który powstawał na przestrzeni kilku lat wspólnego grania, w zaciszu pracowni na poddaszu, w pomieszczeniu niegdyś będącym wypożyczalnią strojów, zespół wydał na swoim pierwszym oficjalnym wydawnictwie, płycie Strojownia (2018). To zbiór sześciu kompozycji, do tekstów będących poezją i prozą, w którego nagraniu wzięło udział jedenaście osób. Płyta zapoczątkowała działalność wydawniczą i powołanie do życia wydawnictwa STROJOWNIA, które od tego czasu prowadzone jest przez członków zespołu.

W 2019 roku Strefa Niskich Ciśnień, ze 102 wierszy pochodzących z tomiku Henryka Pawłowskiego Jedna trzecia wybrała 34, i stworzyła słuchowisko poetyckie o tym samym tytule, które promowało widowisko teatralne, kolektywu Pawłowski/SNC. Materiał utrwalony został w postaci płyty oraz tomiku, tworząc unikatowy poetycko-muzyczny box wydawniczy.

Obecnie grupa promuje instrumentalny materiał zatytułowany Hyperborea (2021), będący muzyczną opowieścią o mitologicznej krainie wiecznej szczęśliwości, do którego powstania inspiracją było malarstwo Tomasza Bzdęgi, a konkretnie wystawa o tym samym tytule. W opracowanym materiale muzycznym zespół podejmuje próbę dialogu z malarstwem Bzdęgi, a efektem wspólnych poszukiwań jest oryginalne wydawnictwo muzyczno-malarskie.

W listopadzie 2023 roku swoją premierę miał klip do utworu Zodiak, który jest improwizacją, przypadkowo zarejestrowaną na tzw. setkę w trakcie jednej z sesji nagraniowych. Nagranie jest zapowiedzią nowego wydawnictwa, nad którym zespół pracuje w swojej pracowni, i który w całości będzie zapisem otwartych, improwizowanych form muzycznych. 

 

 

 


 

Utwór „Zodiak” to improwizacja, przypadkowo zarejestrowana na tzw. setkę w trakcie jednej z sesji nagraniowych. Czasami tak się zdarza, że magiczny przyciski [record] jest włączony a pomiędzy ludźmi dzieje się coś dziwnego, coś, co po czasie trudno jest odtworzyć.

Utwór jest zapowiedzią nowego wydawnictwa, nad którym zespół pracuje w zaciszu swojej pracowni, i który w całości będzie zapisem otwartych improwizowanych form muzycznych.

 

 

Krzysztof Matysiak - elektronika

Mariusz Kupczyk - bas

Tomasz Dzikowski - gitara

Michał Dolny - perkusja

 

 

 


 

 

 

 

 o płytach

 

 

Hyperborea muzyczna podróż do krainy wiecznej szczęśliwości.

Muzyka inspirowana malarstwem Tomasza Bzdęgi to najnowsze wydawnictwo Strefy Niskich Ciśnień. Instrumentalna płyta, która koresponduje z abstrakcyjnymi formami malarskimi Bzdęgi, opartymi na mitologicznym wierzeniu, traktującym o istnieniu krainy, która miała znajdować się daleko na nieokreślonej północy, za siedzibą wiatru północnego – Boreasza. Była to w wierzeniach Greków kraina wiecznej szczęśliwości, coś w rodzaju raju na ziemi, o błogosławionym klimacie, dającym bez wysiłku wszystko, co trzeba. Jej mieszkańcy, Hiperborejczycy, prowadzili beztroskie i szczęśliwe życie, wolne od chorób i cierpień, a nasyciwszy się nim, odbierali je sobie, skacząc ze skały w morze. Taka jest też muzyka znajdująca się na tym krążku, niosąca nadzieję, z nagłym finałem zrywającym opowieść.

Całość wydana w kolekcjonerskiej formie, ilustrowanej obrazami Bzdęgi, zaprojektowanej przez Krzysztofa Matysiaka i Henryka Pawłowskiego. Uzupełnieniem wydawnictwa jest film Strefa Niskich Ciśnień performing Hyperborea in Darnków, będący zapisem procesu powstawania muzyki. Całość sygnowana znakiem wydawnictwa STROJOWNIA.

 

 

Krzysztof Matysiak - klarnet basowy, sampler, looper, syntezatory, pianino elektryczne, fx

Mariusz Kupczyk - gitara basowa

Tomasz Dzikowski - gitara

Michał Dolny - perkusja

 

 

Wydawca: Stowarzyszenie Spotkań Twórczych STROJOWNIA

Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowy Gminy Rawicz

 

 

 

 

1/3 x 1/3 = 1/3

Wszystko się zgadza, według oniryki algebraicznej. Ze 102 wierszy z tomiku Henryka Pawłowskiego „jedna trzecia” wybraliśmy 34, czyli jedną trzecią. Efektem tego działania jest płyta/koncert/widowisko pt. „jedna trzecia”, będąca poetycko-muzyczną podróżą. Może pociągiem, który jak u Brunona Schulza przyjeżdża nie wiadomo skąd i jedzie nie wiadomo dokąd? Nocnym pociągiem ciągniętym przez białą lokomotywę... W takiej podróży zdarza się, że pociąg niespodziewanie zatrzymuje się na jakiejś stacji lub w szczerym polu i wtedy śpiący pasażer otwiera oczy, wraca do siebie, do jawy. A może mu się tylko wydaje? Może to kolejna nibyjawa z filmowymi lub teatralnymi dekoracjami? Kto wie. Wzdłuż wagonu sypialnego idzie niewidomy konduktor z latarką…

 

 

Mariusz Kupczyk - gitara basowa, fx

Tomasz Dzikowski - gitara elektryczna, fx

Krzysztof Matysiak - klarnet, klarnet basowy, fx

Michał Dolny - perkusja

Henryk Pawłowski - głos

 

 

Wydawca: Stowarzyszenie Spotkań Twórczych STROJOWNIA

Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowy Gminy Rawicz

Komentarze

Nowsza Starsza