Hanka Ordonówna odnaleziona !!!

 

Międzynarodowy Projekt „Hanka i Anka” cykl recitali, koncertów, wykładów, spotkań z sympatykami dwudziestolecia międzywojennego.


Anna Maria Adamiak od lat jest zafascynowana dwudziestoleciem międzywojennym, a przede wszystkim Hanką Ordonówną – pieśniarką, tancerką, aktorką, autorką wierszy, tekstów piosenek, książki, malarką a przede wszystkim pięknym człowiekiem.







„ Piosenki Żołnierskie” Hanki Ordonówny, do których sama napisała tekst i muzykę. Od czasu ich powstania, przez ponad 70 lat nikt ich nie śpiewał, ona sama w ostatniej sesji nagraniowej zdołała nagrać tylko 2 – zbiór zawiera 7 piosenek. Została oszukana przez „ przyjaciół” zamieszkałych w Stanach, ale dzięki temu te dwie piosenki mam i są dostępne w oryginale.

Spełniła swoje marzenie i nagrała unikatową płytę zawierającą wszystkie piosenki żołnierskie napisane przez Hankę Ordonównę. To jej sposób na uhonorowanie tej wielkiej Artystki. Te piosenki w dobie dzisiejszych wydarzeń stały się boleśnie aktualne…

Anna Maria Adamiak dotarła do pamiętników, listów, wierszy, niepublikowanych materiałów z życia Hanki Ordonówny, a tak naprawdę Marianny, bo tak miała na imię, nie Maria Anna, jak przez długi czas uważano. Poznała ją z zupełnie innej, mało znanej strony… Te piosenki to ważny element dziedzictwa narodowego i historii polskiej piosenki. Na koncertach, recitalach, spotkaniach przedstawia ją jako kobietę o wielu twarzach, nie tylko jako pieśniarkę, tancerkę, aktorkę, autorkę wierszy, książki, żonę, kochankę ale też wielką patriotkę tęskniącą za Polską, interesującą się ówczesna sytuacją wojenną, historyczną. Kobietę walcząca, która opiekowała się „ Tułaczymi dziećmi”, była ich ciocią a przede wszystkim oparciem - przewiozła je ponad 5000 km, co w jej stanie zdrowia było aktem wielkiego zaangażowania, poświęcenia i odpowiedzialności. Jej życie było bardzo intensywne.

„ Piosenki Żołnierskie” Hanki Ordonówny – to siedem utworów o zróżnicowanym charakterze, - wesołe, smutne, tęskne, żartobliwe. Zachowała wszystko tak jak było nagrywane w czasach Ordonki – niezmieniona została żadna nuta, harmonia – całość nagrana na żywo, bez poprawek studyjnych. Towarzyszyli mi bardzo dobrzy, wrażliwi muzycy – Robert Kulas – fortepian, Przemysław Skałuba – klarnet/saksofon, Robert Kuśmierski – akordeon.


Poniżej klip do jednej z piosenek żołnierskich.





Anna Maria Adamiak jest ambasadorem twórczości Hanki Ordonówny, z jej inicjatywy, 7 lutego 2023, po roku " walki " z urzędami udało mi się odsłonić tablicę upamiętniającą Hankę Ordonównę.


Tablica ze zdjęciem Hanki Ordonówny jest umieszczona na ogrodzeniu Szkoły Podstawowej nr 221 przy Żelaznej 71 w Warszawie. Po drugiej stronie ulicy, przy Żelaznej 68, mieścił się dom, w którym wychowała się Maria Anna Pietruszyńska, przyszła Hanka Ordonówna, piosenkarka, aktorka i tancerka


poniżej biografia Anny Marii Adamiak


Śpiewaczka operowa, operetkowa i musicalowa, specjalizuje się w muzyce retro (ambasadorka twórczości Hanki Ordonówny) pedagog, muzykoterapeuta. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stale poszerzaj swój repertuar. Z łatwością porusza się w różnych stylach i gatunkach muzycznych. Jest laureatką i finalistką wielu konkursów wokalnych, interpretacyjnych. Współpracuje z orkiestrami, zespołami, instrumentalistami., aktorami tak w kraju jak i za granicą. W swoim repertuarze posiada utwory od baroku do współczesności.


W październiku 2014 roku, w Piwnicy pod Baranami, odbyła się premiera płyty z piosenkami napisanymi specjalnie dla niej przez Andrzeja Zaryckiego – kompozytora i kierownika muzycznego Ewy Demarczyk, od lat związanego z Piwnicą Pod Baranami.


Jej sylwetkę przedstawił Jacek Chodorowski w książkach „Polscy śpiewacy” i „Bel canto w Krakowie”. Przeczytać o niej można także w „Korzeniach i skrzydłach” Grzegorza Sajóra.

W 2014 roku reprezentowała Polskę na Światowym Dniu Rycerza w Fornovo di Taro, we Włoszech, gdzie została zaproszona do prawykonania i nagrania Hymnu Światowego Dnia Rycerza. W roku 2016 została powtórnie zaproszona do reprezentowania Polski na World Day of Knights w Grasse, we Francji. Jest ambasadorką Światowego Płomienia Przyjaźni .


Została wyróżniona Dyplomem „Przyjaciela Zaczarowanego Ptaszka” przyznawaną przez Fundację Anny Dymnej - „Mimo Wszystko”.


Uhonorowana także została odznaką „Przyjaciel Dziecka” przyznawaną przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w 2014 r.


W 2012 i 2014 nagrody Jupiter za działalność artystyczną.


We wrześniu 2012 roku została odznaczona honorowym Złotym Liściem Retro za wykonawstwo i popularyzację muzyki dwudziestolecia międzywojennego w kraju i za granicą.


W marcu 2015 roku otrzymała Medal Zasług „Ordre Souverain des Chevaliers du Faucon Blanc” ( Francja).


W kwietniu 2018 roku zdobyła Srebrną Statuetkę na 31 April Spring Friendship Art. Festival - Pjongjang, Korea.


W 2019 roku w Wilnie, została odznaczona Złotą Statuetką im. Stanisława Moniuszki za rozsławianie polskiej kultury operowej z kraju i za granicą .

W 2022 roku – nagroda Super Wiktoria za projekt „ Piosenki Żołnierskie” Hanki Ordonówny.


W 2024 – Osobowość Roku 2023 w Kategorii „Kultura”



Jest czynnie koncertującą solistką w kraju i za granicą m.in. w Austrii, Niemczech, Hiszpanii, Norwegii, Irlandii, Ukrainie, Litwie, Węgrzech ,Rumunii, Białorusi, Francji, Monako, Korei Północnej, Łotwie, Estonii, USA.


Anna Maria Adamiak jest absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi. Ukończyła Wydział Wokalno–Aktorski, specjalność – śpiew solowy. Jest także absolwentką Akademii Świętokrzyskiej, gdzie uzyskała wykształcenie w zakresie wychowania muzycznego, pedagogiki. Odbyła Podyplomowe Mistrzowskie Studia Wokalne oraz Międzywydziałowe Podyplomowe Studium Pieśni w Katedrze Kameralistyki na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie. Podyplomowe Studia Zarządzania Kulturą w Strukturach Unii Europejskiej w Polskiej Akademii Nauk, Podyplomowe studia Muzykoterapii – Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.





O Annie Marii Adamiak


Trudno jednoznacznie zakwalifikować jej wykonawstwo, śpiewa klasycznie – arie operowe , operetkowe ,musicale – świetna technika, duża skala, biegłość wykonawcza. Z drugiej strony , trudno poznać ten klasyczny głos gdy wykonuje repertuar lżejszy, rozrywkowy – piosenki z rep.np. Anny Jantar, Ireny Jarockiej, Barbry Streisand. Doskonale odnajduje się w repertuarze piosenek retro – Ordonówna, Mankiewiczówna, Pola Negri.

AMA jest obdarzona niesamowitą barwą głosu, świetną techniką wokalną, wrażliwością muzyczną, kulturą sceniczną. Każda nuta, słowo jest bardzo świadome- pełne pasji interpretacje. Łączy wrażliwość, charyzmę, żywiołowa i ekspresyjna, liryczna, dojrzale i swobodnie poruszająca się w różnych stylach i gatunkach muzycznych. Ma potencjał, który rozwija pracując nad kolejnymi projektami. W śpiew wkłada dużo uczucia, a podczas koncertów buduje dramaturgię , utrzymując doskonały kontakt z publicznością od pierwszego do ostatniego dźwięku.

O jej różnorodności świadczą projekty od operowych, operetkowych, musicalowych przez piosenki retro, piosenki polskie, muzykę np. rosyjską, żydowską, pieśni sefardyjskie ale też repertuar patriotyczny, okolicznościowy, piosenki z bajek Disney’a czy muzyka filmowa. Jej priorytetem jest propagowanie muzyki polskiej w kraju i za granicą.

Poza działalnością artystyczną, koncertową od ponad 10 lat spełnia się też jako pedagog- uczy śpiewu klasycznego i rozrywkowego młodzież i dorosłych, studentów uczy emisji głosu, kultury słowa, dykcji, prezentacji. Prowadzi zajęcia z elementami muzykoterapii dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i fizyczną. Nagrywa muzykę filmową i reklamową.

Każdy koncert, bez względu na repertuar, miejsce, grupy odbiorców jest dla niej najważniejszy – świetny kontakt z publicznością.

Koncertowała w Austrii, Niemczech, Hiszpanii, Norwegii, Irlandii, Ukrainie, Litwie, Białorusi, Węgrzech, Francji, Korei Północnej, Łotwie, Estonii, Rumunii.

Specjalnie dla niej Andrzej Zarycki ( kompozytor, pianista, kierownik muzyczny Ewy Demarczyk) napisał płytę, premiera odbyła się w Piwnicy pod Baranami. Dla niej też zostały napisane teksty do etiudy i polonezów Fr. Chopina.

Wojciech Korzeniewski - animator kultury





Komentarze

Nowsza Starsza