Pop Fiction według Michała Wierby. Nowe wcielenie.

 

 „Pop Fiction” to projekt pierwszej solowej płyty fortepianowej Mike'a Verby, w którym chce on na nowo zdefiniować koncepcję albumu „solowego fortepianu” w kontekście muzycznym (gatunkowym, stylistycznym) i społecznym. Album utrzymany jest więc w konwencji fortepianu solowego, a jednocześnie w nurcie „one man show” – wszystkie ścieżki dźwiękowe, aranżacje, produkcja i realizacja utworów są tworzone przez Artystę.

Tytuł albumu – Pop Fiction – nawiązuje do amerykańskiego, postmodernistycznego kina drugiej połowy XX wieku, eklektyzmu, techniki kolażu i zabawy z konwencjami. Pianista, „mrugając” do Quentina Tarantino (nawiązanie do kultowego filmu reżysera Pulp Fiction), proponuje widzom nowy wymiar pianistyki jazzowej i koncepcję solowego artysty – intertekstualny, bliski estetyce kiczu, zróżnicowana pod względem Verby skupia się na zaawansowanej, wymagającej, ale jednocześnie egalitarnej grze na fortepianie.

Album podzielony jest na dwie części. Pierwsza część to utwory z pogranicza elektroniki, jazzu i muzyki rozrywkowej, druga utrzymana jest w konwencji solowego albumu fortepianowego i gatunku „modernclassic”, które przełamane są niestandardowym doborem repertuaru. Red Hot Chilli Peppers, Nirvana, George Michael, Ed Sheeran i Sting. Co ważne, Pop-fiction planowany jest jako projekt interaktywny o charakterze performansu, a nie tradycyjnie rozumiany album. Okładka i oprawa wizualna albumu utrzymana jest w stylistyce komiksowej.

„Pop – Fiction” to ważny krok w rozwoju artystycznym doświadczonego pianisty, który w tym projekcie odpowiada za niemal wszystko - kompozycję i aranżację, produkcję dźwięku (z wyjątkiem fortepianu akustycznego), produkcję i kompleksowe wykonanie. Wychodząc z tradycji muzyki jazzowej, znając ją i szanując, Verba przełamuje konwencję albumu „solowego fortepianu”. Tworzy wysoce zróżnicowany materiał, w którym klasyczna technika fortepianowa spotyka się z brzmieniami elektronicznymi, wykorzystując pełną gamę rozwiązań technicznych i narzędzi instrumentalnych dedykowanych pianistom.

„Pop Fiction” ukaże się na rynku międzynarodowym jesienią 2024 roku nakładem renomowanej niemieckiej wytwórni ZYX Music (z którą artysta podpisał kontrakt płytowy).

Polska premiera odbyła się 4 października 2024 roku.

 


 Mike Verba (w Polsce znany także jako Michał Wierba) to polski wirtuoz fortepianu, kompozytor i producent, doktor instrumentalistyki i laureat ponad 20 najważniejszych polskich i europejskich festiwali muzycznych. Zagrał ponad 600 koncertów i ponad 20 nagranych płyt oraz współpracował z najważniejszymi muzykami, m.in.: Chico Freeman, Ronnie Burrage, Dante Luciani, Daryll Hall, Marek Bałata, Piotr Baron, Maciej Sikała, Zbigniew Wodecki, Wojciech Myrczek, Karo Glazer , Leopold Kozłowski, Piotr Wojtasik, Mówi Nimrod.

W 2017 roku muzyk rozpoczął współpracę z legendarnym amerykańskim perkusistą Ronniem Burrage, z którym czterokrotnie odbył tournée po Polsce, Stanach Zjednoczonych i Europie, występując m.in. na All Souls Jazz Festival w Chicago, słynnym Smalls Jazz Club w Nowym Jorku i prestiżowej Berklee College of Music w Bostonie. Współpraca i przyjaźń muzyków zaowocowała albumem „Holographic Principle – Dance of the Great Spirit”, którego premiera odbyła się w 2019 roku w USA. Album zebrał entuzjastyczne recenzje krytyków jazzowych i gwiazd, m.in. Diane Reeves i Kenny'ego Barrona. Jako pierwszy wprowadził na polską scenę wynaleziony w 2013 roku instrument ROLI Seaboard – połączenie Touch Pada i klawiatury fortepianu.

Choć Verba zaczął grać na fortepianie dopiero w wieku 17 lat i nikt nie wróżył mu sukcesu na obranej drodze, po dwóch latach nauki artysta rozpoczął studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Karola Szymanowskiego w Katowicach, aby wygrać wszystkie najważniejsze festiwale w Polsce i wystąpić na głównych scenach Europy. Działając od ponad 10 lat na arenie międzynarodowej (m.in. Polska, Holandia, Szkocja, Anglia, USA, Hiszpania, Ukraina) artysta współpracował z czołowymi postaciami ze świata jazzu, world music i muzyki popularnej. Współpracuje także z Teatrem Słowackiego w Krakowie, prowadzi warsztaty i działa jako edukator.

Pianista wielokrotnie występował w cenionej prasie polskiej i zagranicznej, radiu i telewizji, m.in. Jazz Forum, Jazz Press, TVP Kultura czy Glasgow Herald. Koncert w Programie III Polskiego Radia, transmitowany na żywo ze Studia im. Agnieszki Osieckiej, ukazała się w 2017 roku na płycie „Body Language”, która stała się podstawą pracy doktorskiej Verby w Akademii Muzycznej w Krakowie. Album zebrał entuzjastyczne recenzje krytyków, dobrze przyjęty jest także na koncertach, gdzie Mike Verba łączy wyrafinowaną pianistykę z twórczą zabawą z publicznością. Michał Wierba - Body Language to album LIVE wydany przez polską wytwórnię For Tune Records, na którym usłyszeć można zaproszonego do projektu wybitnego polskiego saksofonistę Macieja Sikałę.

W latach 2018-2022 Verba koncertowała w Polsce, USA i Europie z takimi artystami jak Chico Freeman czy Wojciech Myrczek. W 2023 roku nawiązał współpracę z legendarnym jazzmanem Michałem Urbaniakiem i dał pierwsze koncerty z Waynem Escofferym i Ronniem Burrage w Porgy&Bess Jazz Club w Wiedniu, Krakowskim Letnim Festiwalu Jazzowym w Polsce i Colloseum Jazz Festival w Rzymie we Włoszech.

Projekt Mike Verba All Stars to kontynuacja międzynarodowej ścieżki artystycznej i kolejny krok w dążeniu do współpracy z muzykami z całego świata. Projekt kontynuowany jest z udziałem kolejnych gwaizd, m.in. Piotra Wojtasika i Darryla Halla. Jesienią roku 2024 Verba wydaje swój pierwszy album solo piano nakładem cenionej niemieckiej wytwórni ZYX Music, z którą artysta podpisał niedawno kontrakt.

Ceniony za wirtuozerię i charyzmę sceniczną, z łatwością zjednuje sobie publiczność pozytywną energią, pasją do muzyki i wyrazistym wizerunkiem.

 

Dyskografia Michała Wierby

Jako leader / współ-lider:

2019 - Ronnie Burrage. Holographic Principle - The Dance of The

Great Spirit (The Truth Revolution Records, USA)

2016 - Michał Wierba - Body Language (For Tune Records PL)

2013 - Michał Wierba - Orange Sky (Jazz Forum, Records, PL)

2011 - Wierba & Schmidt Quintet - The Mole People (SJ Records,

PL)

2010 - Wierba & Schmidt Quintet - Black Monolith (SJ Records, PL)

2010 - Wierba & Schmidt Quintet - Live in Getxo (Errabal, SP)

2009 - Wierba & Schmidt Quintet - Maya (Jazz forum Records, PL)

2009 - Michał Wierba - Blackjack (Jazz Forum Records, PL)

 

Jako sideman:

2016 - Mag Balay - No borders

2014 - Przemysław Strączek - White

grain of coffee

2013 - Karolina Śleziak - Tesna

2011 - Jazz Night With Maciej Sikała

2010 - Wojciech Myrczek Quintet - We’ll

be together again

2009 - Karo Glazer - Norma

 

 



Komentarze

Nowsza Starsza