„ZIUTEK” – koncepcja projektu
Dnia 30. listopada 2012 przypada 90. rocznica urodzin Józefa Szczepańskiego - „Ziutka”, Powstańca Warszawskiego walczącego w harcerskim Batalionie „Parasol”, żołnierza i poety. Pozostawił on po sobie kilkanaście wyjątkowych wierszy, pisanych w czasie okupacji i Powstania Warszawskiego, świetnie nadających się do opracowania muzycznego (spośród 17 dostępnych 5 było pisanych do konkretnych melodii, m.in. najsłynniejszy z nich, znany wszystkim „Pałacyk Michla”, a do jednego – „Czerwonej zarazy” - napisanego tuż przed śmiercią poety, we wrześniu 1944 roku - muzykę skomponował Andrzej Dziubek w 2009r. i piosenka znalazła się na płycie zespołu De Press „Myśmy Rebelianci”). Pozostawione wiersze są różnorodne, mają walor autentycznego świadectwa, niektóre tchną humorem i przedstawiają codzienne aspekty okupacyjnego i powstańczego życia. Józef Szczepański to wesoły chłopak, dzielny żołnierz, a jednocześnie odpowiedzialny młody człowiek, nie unikający głębokiej refleksji. Odkrycie dla odbiorców jego nieznanych wierszy, uczynienie ich bardziej przystępnymi przez prezentację w formie piosenek – będzie miało ogromny walor edukacyjny.
Mając na uwadze powyższe pragniemy upamiętnić i przybliżyć, zwłaszcza młodemu pokoleniu, osobę i twórczość Józefa Szczepańskiego. W tym celu proponujemy:
Koncert i nagranie płyty z wierszami „Ziutka” - „Ziutkowi na urodziny”, uwzględniając :
skomponowanie muzyki do 11 wierszy,
spójną aranżację wszystkich utworów, włączając te, które funkcjonują jako piosenki,
proponujemy oprócz znanych wykonawców, którzy zainteresowali się projektem zaangażowanie do kilku utworów młodzieży z Teatru Muzycznego „Od Czapy”, prowadzonego przez Fundację Sztafeta, jako stwarzanie możliwości młodym talentom,
główny koncert w Muzeum Powstania Warszawskiego 27.11.12 o godz.19:00
nagranie płyty live z koncertu.
opisy każdego z utworów, które znalazłyby się na płycie w dołączonej książeczce (okoliczności powstania, szczegóły, anegdoty). Swą pomoc oferuje p. Wojciech Świątkowski, „Korczak”, przyjaciel „Ziutka”, pamiętający okoliczności powstania wierszy)
Muzeum Powstania Warszawskiego, któremu rodzina Józefa Szczepańskiego przekazała prawa autorskie do jego spuścizny literackiej jest współpartnerem przedsięwzięcia, oferuje pomoc merytoryczną i organizacyjną oraz udostępnia salę na koncert. Wielką życzliwość okazał i obiecał pomoc młodszy brat Ziutka, pan Janusz Szczepański.
Planowana jest również druga część projektu, z założeniem realizacji w roku 2013. Będzie to Spektakl Teatru Muzycznego „Od Czapy” ,scenariusz oparty na biografii „Ziutka” autorstwa Janusza Krężela (wyd. Tarnów 1997) oraz wspomnieniach rodziny i kolegów
wykorzystanie w spektaklu utworów z płyty, w wykonaniu tożsamym lub innym i nagranie spektaklu na DVD
udostępnienie DVD wraz ze wznowionym wydaniem biografii Ziutka
Występy w miejscach związanych z życiem Ziutka:(Warszawa, Rzeszów, Kraków)
Koordynacja strony muzycznej - Dariusz Budkiewicz (De Press), Tomasz Budzyński (Armia)
Koordynacja całości - Anna Żochowska (Teatr Muzyczny „Od Czapy”, Fundacja „Sztafeta”) szczegóły: www. fundacjasztafeta.pl
sczegóły dziś- w "Rockowisku" na antenie www.klasycyrocka.pl, które to radio objęło patronat medialny nad zbliżającym sie koncertem.
W studiu porozmawiam z Tomaszem Budzyńskim...
Prześlij komentarz