Kolejna strata dla polskiej muzyki




Muzyk Jerzy Michał Bożyk miał 78 lat. Artysta zasłynął jako kompozytor jazzowy i wokalista. Zmarł w Krakowie, z którym związany był zawodowo. Smutną informację przekazał na Facebooku "Jazzowy Kraków"


"Bardzo smutna wiadomość. Dziś odszedł na Wieczną Wartę Jerzy Bożyk - lwowiak, strzelec, jazzman, działacz opozycji antykomunistycznej, jedna z najbarwniejszych postaci współczesnego Krakowa, bard Marszu Szlakiem Kadrówki... Jurku, odpoczywaj w pokoju!" – napisał na Twitterze szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz wieloletni komendant marszu szlakiem kadrówki J. Piłsudskiego, Jan Józef Kasprzyk.

Magdalena Bożyk, na facebooku 16 lutego napisała "Umarł mój kochany stryj, Jurek Bożyk. Cudowny muzyk, dobry, kochany człowiek. Niezwykle silny, wytrwały, ufny. Mam nadzieję, że Tam jest Mu lżej i śpiewa sobie z całym chórem i na Górze jest teraz wielka muzyczna impreza".

Oboje poznałem przy okazji koncertu promocyjnego Jurka, który odbył się 13 kwietnia 2013 roku, przy okazji promocji płyty zmarłego, "Drive". To było w chyba już nawet nieistniejącym Klubie Wkręt przy Chełmskiej w Warszawie. Wtedy też ucięliśmy sobie pogawędkę, którą można było wysłuchać na antenie Polskiego Radia RDC w mojej autorskiej audycji "Muzyka Czterech Stron Świata". Ostatni raz spotkaliśmy się w Rzeszowie w sierpniu 2017 roku podczas Festiwalu Elvisa Presley'a, którego był gościem.


Jerzy Bożyk przyszedł na świat we Lwowie 7 maja 1941 r. W 1959 r. został absolwentem liceum muzycznego w Łodzi. Współpracował z formacjami Silver Jazz, The Jazz Five Boys i Tiger Rag. Przez kilkanaście lat koncertował w Czechosłowacji, Szwecji i Finlandii. W 1977 r. podszedł do egzaminu piosenkarskiego u profesora Aleksandra Bardiniego, który zdał. W 1985 r. ukończył studia teatrologiczne na Uniwersytecie Łódzkim.
Przez lata związany był z krakowskim klubem "Awaria". Nie raz uczestniczył w Letnim Festiwalu Jazzowym w Piwnicy pod Baranami. Udział się także na Ogólnopolskim Studenckim Festiwalu Piosenki Turystycznej YAPA. W 1982 r. został jednym z artystów zespołu Beale Street Band.
Bożyk, oprócz komponowania utworów, był również tłumaczem języka słowackiego, działaczem niepodległościowym, a także miłośnikiem gór, autostopowiczem. Ukończył Liceum Muzyczne w Łodzi, a następnie zdał egzamin piosenkarski u profesora Aleksandra Bardiniego. Później postanowił rozpocząć studia teatrologiczne na Uniwersytecie Łódzkim. 17 lutego 2011 został odznaczony Medalem „Niezłomnym w słowie”. W styczniu 2013 roku wraz ze swoją bratanicą (Magdalena Bożyk) nagrał płytę pt. „Drive”. 19 marca 2016 otrzymał brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Zmarł po ciężkiej chorobie 16 lutego 2019 w Krakowie.

Msza święta żałobna śp. Jerzego Bożyka odbędzie się w poniedziałek, 25 lutego 2019 r., o godz. 13.40 w kaplicy na Cmentarzu Rakowickim, po czym nastąpi odprowadzenie na miejsce wiecznego spoczynku

1 Komentarze

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza