Nie żyje autorka hymnu feministek...

 

 


 

W wieku 78 lat w Los Angeles zmarła Helen Reddy, jedna z najbardziej znanych wokalistek wczesnych lat 70. Popularność przyniósł jej m.in. utwór "I am woman", określany jako "hymn feministek".

O śmierci Helen Reddy poinformowała jej rodzina. "Mamy złamane serca. Ale pocieszamy się świadomością, że jej głos będzie wiecznie żywy" - oświadczyli bliscy na oficjalnym koncie artystki na Facebooku.

W wieku 25 lat urodzona w Australii Helen Reddy po zwycięstwie w konkursie talentów przeniosła się do Stanów Zjednoczonych. Największe triumfy święciła we wczesnych latach 70. ubiegłego wieku.

 

Rozpoznawalność przyniosła jej piosenka “I Don’t Know How To Love Him" z 1971 roku. Album o takim tylule był jej pierwszym, również wydanym w 1971 roku. Rok później jej utwór "I Am Woman" zajął pierwsze miejsce na liście przebojów "Billboardu". Określana mianem "hymnu feministek" piosenka zapewniła Helen Reddy popularność, którą artystka utrzymała, wypuszczając serię hitów, m.in. "Delta Dawn", "Angie Baby" i "Ain’t No Way To Treat A Lady".

Piosenkarka prowadziła własny program w telewizji, występowała w filmach i grała w teatrze.

W latach 1973-74 żadna wokalistka na świecie nie sprzedawała więcej płyt niż Reddy. Kariera gwiazdy przygasła w latach 80. Piosenkarka oficjalnie zakończyła karierę w 2002 r. 

 Wydała 16 płyt długogrających, album świąteczny i składankę "Greatest& Latest" oraz album koncertowy "Live in London" w 1978 roku. Ukazało się piętnaście składanek firmowanych jej nazwiskiem.

W latach siedemdziesiątych pomogła zebrać miliony dolarów dla kandydatów politycznych z Partii Demokratycznej.

W lipcu 1977 roku Gubernator Kalifornii Jerry Brown powołał Reddy do dziewięcioosobowej komisji nadzorującej Kalifornijski Departament Parków i Rekreacji. Jej nominacja została jednogłośnie zatwierdzona. Na komisji służyła do 1980 roku

 

W 2015 r. u Hellen Reddy zdiagnozowano demencję.

 

 Helen Reedy zmarła 29 września w Los Angeles

 

źrodło: Reuters/ RP

Komentarze

Nowsza Starsza