Nie żyje Antoni Kopff. Autor m.in "Do zakochania jeden krok", "Całe życie czekam", "Kiedy wiosna buchnie majem"

 



W czwartek 11 lutego 2021 roku odszedł od nas kompozytor Antoni Kopff, autor m.in. piosenki "Bądź moim natchnieniem". Jeden ze swoich wielkich hitów stworzył, przepisując od tyłu nuty piosenki "Do zakochania jeden krok". "To miał być taki żart, a zrobił się z tego kolejny przebój" - wspominał. Tworzył również piosenki do Kabaretu Olgi Lipińskiej. Informację o śmierci artysty podała w mediach społecznościowych jego żona, Danuta Dobrzyńska. Miał 76 lat.


Antoniego poznałem przed laty przygotowując wspomnienia artystów w audycji Jarka Rosińskiego „Zapomniane piosenki- świat sprzed lat” na antenie Polskiego Radia, Rozgłośni Regionalnej RDC.

Jego rozmowy, wspomnienia, liczne anegdoty wypełniły kilka niedzielnych poranków. Od kilku lat chorował, witając Nowy Rok napisał na swoim profilu na facebooku „Dla wszystkich znajomych, przyjaciół i sympatyków najserdeczniejsze życzenia "Szczęśliwego Nowego Roku" przesyłam z mego miejsca spoczynku, które zajmuję już piąty rok... może ostatni...”



Antoni Kopff urodził się 19 sierpnia 1944 r. w Tarnowie. Był polskim pianistą, kompozytorem, aranżerem i producentem telewizyjnym.

Studiował na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej i Wydziale Wychowania Muzycznego Studium Nauczycielskiego w Krośnie. Był realizatorem dźwięku w Rozgłośni Rzeszowskiej Polskiego Radia. W 1970 r. założył zespół Respekt, w którym debiutowała Krystyna Prońko. Był również kierownikiem muzycznym Partity (1971–1976) i Familii (1977 r.). Jako kierownik muzyczny pracował też w Teatrze Syrena w Warszawie (1986–1989) oraz na festiwalach w Opolu, Sopocie i Mrągowie.

Był wykładowcą w Studium Muzycznym przy Teatrze Rozrywki w Chorzowie (1978–1980) i na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Filmowej i Telewizyjnej w Łodzi (1988–1991).

Aranżował i komponował piosenki do programów radiowych i telewizyjnych, m.in. do Kabaretu Olgi Lipińskiej i Poradni pozamałżeńskiej Marcina Wolskiego. Muzykę komponował też do piosenek twórców i zespołów takich, jak BAJM, Andrzej Dąbrowski, Anna Jantar, Irena Jarocka, Krzysztof Krawczyk, Alicja Majewska, Zbigniew Wodecki, Andrzej Zaucha, Jonasz Kofta.


Był kompozytorem muzyki do spektakli teatralnych "Sceny z życia Cyganerii", "Filomena Marturano", "Dom kobiet" i "Kolęda na cały rok".


Za piosenkę "Do zakochania jeden krok" (skomponowaną dla Andrzeja Dąbrowskiego) został laureatem I nagrody na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1972 r. oraz I nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie w 1972 r.

Słowa do tego przeboju ułożył Andrzej Bianusz.

Jest autorem blisko 80 piosenek napisanych dla Kabaretu Olgi Lipińskiej (1993–2004) oraz producentem muzycznym festiwali w Opolu, Mrągowie i Sopocie i telewizyjnym (TVP, TV Centrum, TV Podkarpacie).

W latach 1989–1991 był wykładowcą w PWSFTiTV w Łodzi. Tworzył też muzykę do filmów i spektakli teatralnych. W latach 1966–1970 współtworzył zespół Rybałci. Był pomysłodawcą i założycielem grup wokalnych Partita i Familia(ta ostatnia od 1977 r. towarzyszyła wykonawcom podczas festiwali w Opolu).


Do jego najpopularniejszych przebojów zaliczyć można „Do zakochania jeden krok” (sł. Andrzej Bianusz) z repertuaru Andrzeja Dąbrowskiego, „Kiedy wiosna buchnie majem” (sł. Andrzej Bianusz) z repertuaru zespołu Partita, „Nie wierz mi, nie ufaj mi” z repertuaru Anny Jantar, „Bądź moim natchnieniem” z repertuaru Andrzeja Zauchy. W latach osiemdziesiątych promował młodych polskich wykonawców, m.in. na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Młodzieżowej w Katowicach w 1983 roku odkrył zespół Universe, który zaprosił następnie do Opola. Współpracował również z zespołem Perfect i innymi wykonawcami. W 1993 roku został wyłącznym producentem festiwalu w Opolu. Był to jedyny festiwal nie produkowany przez Telewizję Polską.

















Komentarze

Nowsza Starsza