Przypływ Folku w Warszawie. Koncerty na plaży Justyny Jary, Czesława Mozila i Aleganckiej Kapeli

 

Przypływ Folku

 

Czy folk to jedynie pieśni wiejskie? Stanowczo nie! Folk miejski to bogaty nurt muzyczny o silnych korzeniach w kulturze polskiej, ba! europejskiej, a wręcz światowej. Warszawskie ballady podwórzowe są znane i uwielbiane w stolicy i daleko poza nią. 

“Hanko, o tobie marzę wśród bezsennych nocy…”, “harmonia z cicha na trzy czwarte łka…” - ponadczasowe piosenki znane wielu dzięki mistrzowi Stanisławowi Grzesiukowi zabrzmią w pełnej krasie w sobotę i niedzielę 19 i 20 lipca 2025 roku na nadwiślańskich plażach.

 

19 lipca (sobota)

g. 18:00        Plaża Żoliborz

g. 20:00        Plaża Rusałka

 

20 lipca (niedziela)

g. 18:00        Plaża Poniatówka

g. 20:00        Plaża Płyta Desantu

 

Justyna Jary, Czesław Mozil i Alegancka Kapela (akordeon, banjo, mandolina, kontrabas, saksofon i bębny) zapraszają do wspólnych tańców i śpiewów przy miejskim folku - dawnych i nowych (autorskich) balladach podwórzowych. Artyści występować będą na statku, który zacumuje przy plażach w czterech dzielnicach Warszawy. Udział w wydarzeniach jest darmowy.

 


Przypływ Folku popierają oraz wspierają:

1) Komisariat Rzeczny Policji w Warszawie

- przed każdym koncertem zorganizowany zostanie krótki (10-15 minut) pokaz sprzętu ratowniczego

- dodatkowo na plażach, przy których odbędą się koncerty zostaną rozstawione punkty informacyjno-edukacyjne Komisariatu Rzecznego Policji w namiotach, w których będzie można uzyskać informacje na temat bezpieczeństwa nad wodą oraz zapoznać się z materiałami edukacyjnymi.

2) Dzielnica Wisła

- wsparcie merytoryczne, by koncerty przebiegły sprawnie i bezpiecznie zarówno dla odbiorców i artystów, jak i dla wiślanego środowiska naturalnego

 

 

foto Szymon Szcześniak

 

ARTYŚCI:

Justyna Jary

wokalistka, autorka muzyki i tekstów

 

Artystka od wielu lat związana z nurtem stołecznego folkloru. W 2025 roku z Alegancką Kapelą zgarnęła deszcz nagród (aż trzy!) w Konkursie Muzyki Folkowej na festiwalu Polskiego Radia Dwójka “Nowa Tradycja”. Zeszłoroczna podwójna stypendystka (miasta stołecznego Warszawy oraz MKiDN; 2024), dzięki czemu w 2024 roku stworzyła 24 piosenki związane z Warszawą kontynuujące tradycję warszawskich ballad podwórzowych. Nagrodzona (wraz z Tomaszem Waldowskim) na Los Angeles International Short Film Festival w kategorii Najlepsza muzyka filmowa (2024). Zwyciężczyni konkursu Polskiego Radia Czwórka "Będzie Głośno"(2024) oraz Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Szlakiem Bardów (2024). Zdobywczyni dwóch statuetek w plebiscycie Warsaw Tribute (2022) - Warszawski Artysta Roku 2021 oraz Warszawski Przebój Roku 2021. Zwyciężczyni konkursów „Nowe Brzmienie Warszawskich Ulic” (2021) i "Rockowanie. Gramy Maanam." (2020). Laureatka nagrody Wydawnictwa I.D. Media "Kobieta, która inspiruje 2020". Aktywnie działa na niezależnej scenie muzycznej i teatralnej. Występowała na prestiżowych scenach w Nowym Jorku, Warszawie, Berlinie i Krakowie. Prowadzi szeroko zakrojoną działalność edukacyjną‐ autorskie warsztaty wokalne UWOLNIJ GŁOS (edycje m.in. w Warszawie, Krakowie, Lizbonie, Londynie, Madrycie).

 


 

Czesław Mozil

duńsko‐polski piosenkarz pochodzenia ukraińsko‐polskiego, autor tekstów, kompozytor, muzyk, akordeonista, aktor dubbingowy i osobowość telewizyjna. Lider polsko‐ duńskiego zespołu Czesław Śpiewa. Współzałożyciel i były członek formacji Tesco Value. Tworzy muzykę z pogranicza folku, psycho‐folku, rocka i punk rocka z elementami kabaret, sam określa własną muzykę mianem „popu” lub „alternatywnego popu”z „podtekstem punkowym”.

 

Alegancka Kapela

Konrad Gzik- saksofon

Artur Lipiński- perkusja

Janusz Tytman- mandolina, banjo

Przemek Wojciechowski- akordeon

Michał Zuń-kontrabas

 

Zespół kontynuujący miejskie tradycje muzyczne - od ballad podwórzowych po piosenki z rewii i kabaretów. W 2025 roku, pierwszy raz warszawski folk miejski został tak doceniony w Konkursie Muzyki Folkowej na festiwalu Polskiego Radia Dwójka “Nowa Tradycja”  (trzecie miejsce, nagrodę specjalną Programu Pierwszego Polskiego Radia oraz Nagrodę Publiczności Burza Braw). Zespół wraz z Justyną zwyciężył Międzynarodowy Festiwal Piosenki Szlakiem Bardów (2024). Kapela alegancko zgarnęła także grand prix konkursu "Nowe Brzmienie Warszawskich Ulic" (2021). Alegancka Kapela przygrywa na miejskich potańcówkach i retro recitalach. W razie potrzeby zagra również na weselach, czy rozwodowych rozchodniaczkach. Jak niegdyś Stanisław Grzesiuk, w autorskich utworach ukazują stolicę poprzez dawne i współczesne dzielnicowe opowieści. Muzycy szczególnie upodobali sobie historie z Pragi Północ, gdzie mieszka i tworzy liderka zespołu- Justyna Jary. W 2023 roku ukazała się ich płyta Praskie Ballady, na której znajduje się dziesięć autorskich piosenek czerpiących z poetyckiej codzienności Pragi Północ i okolic. Akustyczne brzmienie niesie lokalne muzyczne historie. Płyta została uznana za jedną z 10 najlepszych płyt w Polsce 2023 roku według rankingu tygodnika Polityka.

 

Projekt finansowany ze środków m.st. Warszawy oraz z Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Organizator: Stowarzyszenie Biuro Sztuki

autorka materiałów graficznych: Karolina Czarli Bajka

 


Komentarze

Nowsza Starsza