Z Tuwimem jej po drodze- premiera płyty Olgi Boczar- dzisiaj !!!


 

 



 

 

Olga Boczar, uznana artystka jazzowa, zamierza urzec miłośników muzyki swoim najnowszym albumem „Oddycham”. Ta kompilacja ośmiu niezwykłych utworów składa hołd Julianowi Tuwimowi, czerpiąc inspirację z bogatego repertuaru muzyki żydowskiej. „Oddycham” zawiera nie tylko utwory nawiązujące do ponadczasowej poezji Tuwima, ale także wprowadza urzekający, autorski utwór tytułowy „Oddycham” oraz starodawną pieśń żydów safardyjskich „Puncha, Puncha”.


„Oddycham” zaprasza słuchaczy w fascynującą podróż po świecie żywych kolorów, różnorodnych dźwięków i kojących tonów jesiennego jazzu. Album splata atmosferyczne harmonie, melodyjność i momenty ostrości, kładąc przy tym głęboki nacisk na siłę słów.


Płyta opowiada 8 historii, które płynnie łączą się w harmonijną całość – podróż eksplorującą pełne spektrum ludzkich emocji – od smutku i melancholii, poprzez akceptację, poszukiwanie spokoju, aż do ekstazy radości i poczucia spełnienia. Płyta zaczyna się od piosenki do tekstu Tuwima pt. „Smutek”, przechodzi przez tytułowy utwór „Oddycham”, aż po „Jakże Ci powiem o miłości” i „Tamtym”, które są przypomnieniem o tym co ważne, co w życiu piękne, warte zatrzymania i uważności. To płyta, w większości pisania piórem Tuwima, która podnosi i daje ukojenie.


„Oddycham” to trzeci autorski album Olgi Boczar i zapowiada się, że będzie to jej najbardziej fascynujące dzieło w dotychczasowej karierze. Promujący płytę singiel, „Na balkonie”, stanowi zarówno zalążek, jak i przewodnią inspirację całego projektu. Utwór ten, skomponowany przez Olgę jako pierwszy do słów Juliana Tuwima, oddaje istotę całego krążka.


W singlowym „Na balkonie” liryczny talent Tuwima porusza temat rozstania. Zwięzłość
i dwuznaczność wiersza pozostawiają duże pole do indywidualnej interpretacji. Tuwim nie precyzuje jednoznacznie, czy rozstanie jest według niego czymś pozytywnym, czy nie, co daje przestrzeń i sprawia, że każdy odbiorca może na tym tekście zbudować własną historię. Ten niejednoznaczny charakter znalazł swoje odzwierciedlenie także w warstwie muzycznej. Muzyka w „Na balkonie” łączy popowe harmonie z subtelnymi ukłonami w stronę żydowskiej skali i tradycyjnych żydowskich wokalizacji, tworząc głębokie połączenie, które odzwierciedla żydowskie dziedzictwo Tuwima.

Album od teraz jest na wszystkich platformach strea
mingowych, w tym Spotify, Tidal, Youtube, Apple Music i innych, w dniu 27 października br.





kilka słów o Oldze Boczar:



Olga Boczar to wokalistka, songwriterka, pedagog. Za swoją debiutancką płytę “Little Inspirations” nominowana do nagrody Fryderyki 2016, a drugi album, “Tęskno mi tęskno”, znalazł się w dziesiątce najlepszych polskich wydawnictw płytowych 2018 wg Axnarts. Swoim trzecim albumem „Oddycham” kontynuuje przesuwanie twórczych granic, oddając hołd dziedzictwu poezji Juliana Tuwima.
Wielokrotnie brała udział w nagraniach dla programów telewizyjnych. Brała udział w wielu festiwalach
i koncertach w kraju i za granicą, m.in
podczas Międzynarodowego Festiwalu „Jazz Jamboree” w Warszawie, z powodzeniem występując także poza granicami kraju m.in na Węgrzech, w Szwajcarii, czy Portugalii. Wykładowca w klasie musicalu na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie oraz w klasie śpiewu jazzowego w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach oraz doktor sztuki z nadania Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie.






“Oddycham” Olga Boczar

Smutek (4:34) (sł. Julian Tuwim, muz. Olga Boczar)

Trzy słowa (4:30) (sł. Julian Tuwim, muz. Olga Boczar)

Na balkonie (4:35) (sł. Julian Tuwim, muz. Olga Boczar)

Puncha Puncha (5:43) (starodawna pieśń żydowska, oprac. muz. Olga Boczar)

Oddycham (3:46)(sł. Olga Boczar, muz. Olga Boczar)

Szukać szarości (4:43) (sł. Julian Tuwim, muz. Olga Boczar)

Jakże Ci powiem o miłości (6:05) (sł. Julian Tuwim, muz. Olga Boczar)

Tamtym (4:22) (sł. Julian Tuwim, muz. Olga Boczar)


MUSICIANS:

Olga Boczar – wokal główny, chórki, flet (2, 6)

Michał Zaborski – altówka (8)

Przemysław Florczak – flet, klarnety, saksofony (1,2,5,7)

Karol Makowski – puzon (2, 6,7)

Andrzej Gondek– gitara (3)

Zbigniew Chojnacki– akordeon (1,7)

Łukasz Ojdana– piano

Wojciech Pulcyn– kontrabas

Sebastian Frankiewicz– perkusja

Street Quartet (4,8) -
Przemysław Pacek
- skrzypce
Cecylia Chinek- skrzypce
Klara Chinek- altówka

Zuzanna Nieruba- wiolonczela

Nikola Kołodziejczyk– aranżacje dla kwartetu smyczkowego (4,8)

Karol Makowski– aranżacje sekcji dętej (2,6,7)

Przemysław Florczak- aranżacje sekcji dętej s (1)

Julian Tuwim– słowa (1-3, 6-8)

Olga Boczar– muzyka (1-3, 5-8); opracowanie muzyczne (4) ; słowa (5);

Paweł Lipski – realizator dźwięku

Jakub Krukowski – realizator dźwięku

(Sound and Wave Studio, Warsaw)

Mateusz Sołtysik– mix, mastering


Marta Gwiazda Just Grey– projekt graficzny okładki

Ann Czerny - zdjęcia



Komentarze

Nowsza Starsza