John Lennon wraca z wznowieniem albumu "Mind Games"- nigdy jeszcze nie podanym słuchaczowi w taki sposób- premiera w piątek 12 lipca


 „Mind Games” to czwarty solowy album Johna Lennona. Został nagrany w niecały miesiąc i zapoczątkował ponad roczny okres separacji z Yoko Ono. Album został nagrany bez udziału Yoko i był oddechem Lennona od aktywności politycznej, między innymi dlatego zyskał większą popularność niż jego poprzednia płyta.

Nie osiągnął szczytów list przebojów, ale trzynaste miejsce w Wielkiej Brytanii i dziewiąte w USA (gdzie płyta otrzymała status złotej), były sporym sukcesem dla opuszczonego przez żonę artysty. W Australii dotarł do 8 miejsca na liście sprzedaży płyt a w Holandii i Norwegii do 7.  

W produkcji płyty nie brał udziału Phil Spector, który do tej pory, wraz z Lennonem i Ono, był współproducentem ich wszystkich nagrań.

W kilka miesięcy po tym, jak Yoko i John przenieśli się do swojego apartamentowca w Dakota House, postanowili, że rozstaną się na rok i sprawdzą, czy więzi między nimi są na tyle silne, aby to znieść, a potem powrócić do dawnego stanu rzeczy. Wydarzenia te miały miejsce latem roku 1973. 51 lat temu…

W tym czasie Lennon bardzo szybko napisał i nagrał piosenki, które pojawiły się na „Mind Games”. Utwory zostały zarejestrowane w nowojorskich studiach nagraniowych Record Plant Studios, przy współudziale producenckim May Pang - asystentki i przyszłej kochanki Lennona w czasie separacji. Do udziału w nagraniach zaproszono między innymi młodego gitarzystę Davida Spinozzę, perkusistę sesyjnego Jima Keltnera, pianistę Kena Aschera (gra t na melotronie i organach Hammonda), czy Gordona Edwardsa na gitarze basowej.

Po nagraniu albumu Lennon wraz z Pang udali się do los Angeles, gdzie spędzili następne półtora roku. Wydarzenia te nazwano potem „lost weekend”.

Okładka płyty przedstawia Lennona symbolicznie odchodzącego pustym polem od Yoko, której wizerunek przypominał górę, co miało symbolizować dominację i wpływ jaki miała na Johna.

Album został wznowiony w USA przez Capitol Records w 1978 i 1980, przy czym ta ostatnia była reedycją budżetową. W Wielkiej Brytanii album został wznowiony przez budżetową wytwórnię EMI, Music for Pleasure (MFP), 28 listopada 1980 r., z inną okładką albumu.

Po śmierci Lennona w grudniu 1980 r. album wraz z siedmioma innymi płytami Lennona został ponownie wydany przez EMI jako część zestawu pudełkowego, który ukazał się w Wielkiej Brytanii 15 czerwca 1981 r.

Po raz pierwszy wydano go na płycie CD 3 sierpnia 1987 r., tym razem nakładem wytwórni Parlophone, a kilka miesięcy później 22 marca 1988 r. w USA w obwolucie Capitolu.
 

W 2002 r. Allan Rouse nadzorował remiks Mind Games do jego zremasterowanej reedycji, zawierającej trzy niepublikowane wcześniej nagrania demo, który został wydany 21 października 2002 r. w Wielkiej Brytanii, i prawie miesiąc później w USA, 5 listopada 2002 r. Został ponownie wydany przez Mobile Fidelity Sound Lab w 2004 roku na CD i LP.

W 2010 roku oryginalny miks został zremasterowany w ramach reedycji całego katalogu Lennona, album był dostępny osobno lub jako część pudełka na podpisy Johna Lennona.

 Rozszerzona wersja „Mind Games” trafia na rynek dzisiaj - 12 lipca 2024 roku w kilku formatach, w tym w wersji super deluxe limitowanej do 1100 sztuk na całym świecie.

 Zestaw sześciu płyt CD i dwóch Blu-ray zawiera cztery różne miksy oryginalnego albumu, piątą płytę (właściwie czwartą płytę w zestawie) z mini dokumentami audio do każdego utworu i szóstą płytę z fragmentami. Płyta pierwsza oferuje nowe miksy stereo oryginalnego albumu utworzone z transferów w wysokiej rozdzielczości oryginalnych nagrań wielościeżkowych. „Elementarne” miksy na drugiej płycie są okrojone, z głosem Johna na pierwszym planie i bez perkusji. Miksy „elementów” z trzeciej płyty podkreślają występy konkretnych muzyków. Surowe miksy studyjne z płyty piątej zostały nagrane podczas sesji przy minimalnych efektach. Dostępna będzie również osobna, samodzielna edycja coffe- table books- czyli wielkoformatowa w sztywnej okładce.

 „Mind Games” zostało nagrane między lipcem a sierpniem 1973 roku w charakterystycznym dla Lennona szybkim stylu i zostało zmiksowane w ciągu dwóch tygodni. Lennon wyprodukował album samodzielnie, po swojej poprzedniej trzyletniej współpracy z Philem Spectorem. Kiedy album został zremiksowany w 2002 roku, odkryto wiele anomalii dźwiękowych ukrytych w oryginalnym miksie. Niektóre surowe miksy pojawiają się na bootlegach i w „John Lennon Anthology” boxie z 1998 roku.

 Album stanowi kontynuację wcześniejszych prób Lennona, aby opisać swoje życie za pomocą piosenek, których ton budzi szereg mieszanych uczuć.

Wśród ponurych i melodyjnych piosenek skierowanych do Ono, „Aisumasen (I'm Sorry)” pierwotnie nosił tytuł „Call My Name” i był to utwór, w którym Lennon oferował komuś pocieszenie, podczas gdy w ostatecznej wersji prosi o przebaczenie.

 W „One Day (At a Time)” Lennon śpiewa o swoim oddaniu dla Ono. „Out the Blue” również odzwierciedla oddanie Lennona dla swojej żony i ukazuje zwątpienie autora w wyniku ich separacji. „Out the Blue” obejmuje kilka gatunków muzycznych, zaczynając od delikatnej, melancholijnej gitary akustycznej, poprzez fragmenty muzyki gospel, country i chóralnej. Inna piosenka miłosna „You Are Here” wzięła swój tytuł od jednorazowej wystawy sztuki Lennona w Galerii Roberta Frasera. Do czasu sesji „Mind Games” kompozycja miała kilka różnych tematów, zanim Lennon zdecydował się na  miłość i pokój. Zresztą w refrenie padają słowa "miłość jest odpowiedzialnością" i w ten sposób artysta wzywa do "uprawiania miłości a nie wojny". To trochę przypomina współpracę Lennona z Beatlesami z 1967 roku. John zaczął pisać owy song podczas sesji zespołu "Get Back" na początku 1969 roku pod tytułem "Make Love, No War". Lennon skończył ją po przeczytaniu książki "Mind Games; The Guide to Inner Space". 28 i 29 grudnia 1970 roku Lennon zresztą nagrał demo tej kompozycji lecz pod całkiem innym tytułem. Było to w jego domowym studiu Ascot Sound Studios.

Oryginalna wersja utworu „You Are Here” zawierała dodatkowy wers, który dotyczył Japonii i Anglii.

Warto zaznaczyć,  ze w 1973 r., 33-letni wówczas John znalazł się w osobistych i politycznych tarapatach. Artysta wciąż walczył z amerykańskim urzędem imigracyjnym, by uniknąć deportacji. Ponadto jego aktywność społeczno-polityczna – kampania przeciwko Richardowi Nixonowi, działalność związana z wojną w Wietnamie, a także jawnie polityczne przesłanie polaryzującego albumu „Sometime in New York City” z 1972 r., sprawiły, że stał się celem świeżo wybranego na drugą kadencję prezydenta Nixona, co doprowadziło do inwigilowania Lennona przez FBI.

W tym niezbyt ciekawym momencie życia w sierpniu 1973 r. John wszedł do nowojorskiego studia Record Plant. Towarzyszył mu zespół złożony ze światowej klasy muzyków sesyjnych (żartobliwie nazwanym The Plastic U.F. Ono Band). Znaleźli się w nim zaprzyjaźniony perkusista Jim Keltner, gitarzysta David Spinozza, pianista Ken Ascher, basista Gordon Edwards, grający na elektrycznej gitarze hawajskiej Pete Kleinow, saksofonista Michael Brecker, perkusista Rick Marotta, a także śpiewające w chórkach wokalistki – Jocelyn Brown, Christine Wiltshire, Angel Coakely i Kathy Mull.

Ten skład przystąpił do nagrania czwartego albumu Lennona w ciągu zaledwie trzech lat od zamknięcia rozdziału zatytułowanego The Beatles. John wykorzystał okres niezwykłej aktywności, by stworzyć głęboko osobisty i wciągający, pełen autorefleksji album. Artysta zgłębiał na nim tematy miłości, złamanego serca, pokoju, duchowości i niesprawiedliwości społecznej, pozwalając słuchaczom ponownie zajrzeć do jego życia i duszy. Na „Mind Games” znalazło się kilka spośród najlepszych solowych piosenek Lennona.

Reedycja, która dzisiaj ma swoją światową premierę jest w pełni autoryzowana przez Yoko Ono Lennon. Nad produkcją i kreatywnym kształtem całości czuwał Sean Ono Lennon. Wydawnictwo jest dziełem tego samego zespołu, który pracował nad docenionymi przez krytyków „Imagine” oraz „John Lennon/Plastic Ono Band” w wersjach „Ultimate Collection”. Na pokładzie znaleźli się trzykrotnie nagrodzony Grammy inżynier Paul Hicks, a także uznani dźwiękowcy – Sam Gannon i Rob Stevens.

W tym kształcie „Ultimate Collection” pozwoli słuchaczowi poczuć się, jakby był w studiu i mógł odkrywać kulisy sesji nagraniowych z 1973 r., uczestnicząc m.in. w procesie ostatecznego masteringu. Dziesiątki niewykorzystanych nagrań, surowych wersji, wersji instrumentalnych, wczesnych miksów, rozmów studyjnych – to wszystko sprawia, że fani mają możliwość uważnego prześledzenia całego procesu studyjnego, obserwowania tego, jak piosenki ewoluowały, zanim stały się tymi, które trafiły na płytę.

„Mind Games - The Ultimate Collection” to sześć różnych, unikatowych doświadczeń odsłuchowych, które są niezwykle wciągające, a także intymne. „Ultimate Mixes” to zupełnie nowy miks ponadczasowego albumu, w którym wyeksponowano wokal Johna i poprawiono brzmienie, z kolei „Elements Mixes” pozwalają posłuchać wyizolowanych partii niektórych instrumentów z nagrań wielościeżkowych, by podkreślić dźwięki schowane w oryginalnym miksie. „Raw Studio Mixes” to z kolei spojrzenie na nagrania, które John i The Plastic U.F.Ono Band nagrali na taśmie. To surowe miksy, bez efektów wokalnych i pogłosów.

LP

Na wydawnictwo składają się „Mind Games – The Ultimate Mixes” oraz płyta z niewykorzystanymi nagraniami. Całość uzupełniają 8-stronicowy booklet pełen zdjęć i grafik, trzyczęściowy plakat, reprodukcje oryginalnych plakatów marketingowych z 1973 r. w rozmiarze pocztówek oraz indywidualnie numerowana karta obywatela Nutopii (ten album przedstawiam na zdjęciu)



2CD

Na wydawnictwo składają się „Mind Games – The Ultimate Mixes” oraz płyta z niewykorzystanymi nagraniami. Całość uzupełniają 20-stronicowy booklet pełen zdjęć i grafik, trzyczęściowy plakat, reprodukcje oryginalnych plakatów marketingowych z 1973 r. w rozmiarze pocztówek oraz indywidualnie numerowana karta obywatela Nutopii.

6CD/2 Blu-Ray Deluxe Set Box

Intensywne doświadczenie dźwiękowe, którego producentem jest Sean Ono Lennon. Inżynierami dźwięku byli autorzy remiksów – trzykrotny laureat Grammy Paul Hicks oraz Sam Gannon.Limitowany dziesięciocalowy box z obwolutą i 128-stronicową książką w twardej oprawie.

Na sześciu płytach CD znajdą się „The Ultimate Mixes”, „Elements Mixes”, „Elemental Mixes”, „Evolution Documentary”, a także niewykorzystane nagrania i surowe miksy studyjne.

Na dwóch płytach Blu-Ray znajdą się wysokiej jakości miksy (24-96 Stereo, 5.1 oraz Dolby Atmos) „The Ultimate Mixes”, „The Old Documentary”, niewykorzystane nagrania i surowe miksy studyjne, a także zremasterowany w 2024 r. teledysk do „Mind Games”, a także wideo do „You Are Here”.128-stronicowa, wydana na kredowym papierze książka poświęcona pracom nad albumem zawiera wypowiedzi Johna i Yoko zaczerpnięte z setek godzin archiwalnych wywiadów, a także zupełnie nowe wywiady z muzykami i inżynierami, ekskluzywne, niepublikowane wcześniej zdjęcia autorstwa Boba Gruena oraz ekskluzywne zdjęcia, teksty, listy, oryginalne pudełka z taśmami i pamiątki z archiwum Johna Lennona i Yoko Ono Lennon.

Całość uzupełniają trzyczęściowy plakat, reprodukcje oryginalnych plakatów marketingowych z 1973 r. w rozmiarze pocztówek oraz indywidualnie numerowana karta obywatela Nutopii.

Super Deluxe Box Set

Limitowana edycja, niepodobna do żadnego innego boksu. Wydawnictwo jest prawdziwą kapsułą czasu w świecie Johna i Yoko, w okresie nagrywania i wydawania „Mind Games”, a także w czasach poprzedzających premierę i następujących po niej.

W zestawie znajdują się:

  •     „Mind Games – The Ultimate Collection” – „Standard” Deluxe Box Set - 6CD, 2 Blu-raye, 128-stronicowa, dziesięciocalowa książka w twardej oprawie, plakat, pocztówki, karta obywatela Nutopii.
  •     „Mind Games – The Ultimate Collection – 7LP Box - 4 x gatefold LP, każdy zawierający po 12 utworów (wersje „The Ultimate Mixes”, „Elements Miksex”, „Elemental Mixes”, „Evolution Documentary”, a także niewykorzystane nagrania i surowe miksy studyjne). Całość wydano z niestandardowymi wkładkami, plakatami i pocztówkami z ukrytymi wskazówkami dotyczącymi Easter Eggów.
  •     „Mind Games/Meat City” – Hologram Vinyl - Ekskluzywny, wykonany na zamówienie krążek „Karmic Wheel” z grawerowanym hologramem, opatrzony reprodukcją grafiki „Build Around It” Johna Lennona.
  •     „Mid Games” – 2 LP Picture Disc Drew Tetz Box Set - „The Ultimate Mixes” i niewykorzystane nagrania na dwóch kolorowych picture discach zaprojektowanych przez specjalizującego się w animacji zoetropowej Drew tetza. Zestaw wzbogacono o nowy plakat, kolorowe pocztówki, elementy animacji zoetropowej, a także ultrafioletową latarkę, która pomoże znaleźć sekrety ukryte w pudełku.
  •     „Mind Games” – 350-stronicowa książka wydawnictwa Thames & Hudson - Wydana w twardej oprawie książka skupiająca się na wydarzeniach z życia Johna i Yoko w 1973 r., ukazująca proces pracy nad „Mind Games” i wszystko, co działo się wówczas dookoła artystów. Historię przedstawiono przy pomocy archiwalnych wypowiedzi Johna i Yoko, a także nowych wywiadów z muzykami i inżynierami dźwięku. Zestaw zawiera niepublikowane wcześniej zdjęcia autorstwa Boba Gruena, Michaela Brennana, Toma Zimberova, Bena Rossa i Davida Gahra, a także teksty, listy, pudełka na kasety, a także pamiątki z archiwum Johna Lennona i Yoko Ono Lennon.
  •     Nutopia Box – flaga, tabliczka ambasady, karta mieszkańca Nutopii, Wielka Pieczęć Nutopii, przypinka - Ekskluzywne reprodukcje pamiątek po Johnie Lennonie i Yoko Ono Lennon
  •     Mapy „You Are Here” - Zaprojektowany przez specjalizującego się w portretach artystę Eda Farburna. Ekskluzywne 46-calowe mapy Liverpoolu (John) i Tokyo (Yoko), na których ultrafioletowym atramentem zaznaczono 700 interesujących miejsc. Każda z lokalizacji została szczegółowo opisana w załączonych broszurach.
  •     Yoko Ono Danger Box – Limited Edition Artwork Reproduction - 13-calowe, kwadratowe plexi z reprodukcją dzieła Yoko Ono z 1966 r. z wygrawerowanymi tabliczkami i certyfikatem autentyczności. Yoko Ono Danger Box jest opakowaniem całości i mieści w sobie zawartość wszystkich pudełek wchodzących w skład tej edycji.
  •     John Lennon You Are Here – Limited Ediction Canvas Artwork Reproduction - 12-calowa, okrągła reprodukcja dzieła Johna Lennona z 1968 r. na płótnie z certyfikatem autentyczności.
  •     I-Ching Box - Zawiera monety I-Ching stworzone specjalnie dla Johna Lennona i Yoko







1 Komentarze

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza