Chopin na festiwalu Opera w Pałacu. Już 19 oraz 20 października w Otwocku Wielkim

 

 

FESTIWAL OPERA W PAŁACU – III EDYCJA

W październiku zapraszamy wydarzenie kończące tegoroczną edycję festiwalu „Opera w Pałacu”. Będzie to inscenizacja opery „Chopin” Giacomo Oreficego. Wydarzenie odbędzie się w zabytkowych wnętrzach dawnego pałacu Bielińskich, obecnie Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim. Na scenie wystąpią profesjonalni artyści i artystki, a na widowni zasiądą mieszkańcy miasta i gminy Karczew oraz powiatu Otwockiego.

 

19 i 20 października 2024, godz. 17:00
 

„CHOPIN” GIACOMO OREFICEGO

„Chopin” Giacomo Oreficego zostało wystawione po raz pierwszy w Mediolanie w 1901 roku. W utworze tym włoski kompozytor daje wyraz swojej fascynacji Fryderykiem Chopinem i oddaje hołd jego twórczości. Fabułą opery są wydarzenia z życia Chopina. Jej warstwę muzyczną stanowi połączenie utworów fortepianowych polskiego kompozytora w aranżacji na orkiestrę. To rzadko wystawiane i wielce oryginalne dzieło zaprezentujemy publiczności w przestrzeni Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim.
Wystąpią: Hanna Zajączkiewicz / Ewelina Sielska-Badurek / Zdzisław Madej / Tomasz Łykowski / Ensemblage pod batutą Marcina Łopackiego / aktorzy Teatru Akt

Wejściówki dostępne od 11 października pod adresem https://bit.ly/3Wct9v4

O FESTIWALU „OPERA W PAŁACU”

- Jesteśmy niewielkim stowarzyszeniem, ale z biegiem czasu zdobywamy coraz większy rozgłos w środowisku lokalnym, co nas bardzo cieszy – mówi Ewelina Sielska Badurek, prezes Stowarzyszenia, mezzosopran i foniatra w jednej osobie – Gmina Karczew i powiat otwocki to wspaniałe miejsca, pełne kojącej zieleni.
Nie od dziś wiadomo, że także muzyka łagodzi obyczaje. A połączenie tych dwóch pierwiastków natury i muzyki może przynieść zaskakujące wręcz efekty dla naszego zdrowia. – dodaje.

Jednak „Opera w Pałacu” to okazja nie tylko do wsłuchiwania się w piękne dźwięki muzyki. Bardzo ważnym założeniem festiwalu jest prezentowanie bogactwa i różnorodności muzyki wokalno-instrumentalnej na przestrzeni kolejnych epok. Drugim niezwykle ważnym celem jest popularyzacja utworów mniej znanych. - Przygotowania do festiwalowych koncertów to nie tylko próby solistów z orkiestrą. To także wizyty w bibliotekach, w poszukiwaniu niemal całkowicie zapomnianych partytur. – mówi o kulisach przygotowań prezes Stowarzyszenia.

Obierając tę strategię mamy nadzieję przyczynić się do zwiększenia świadomości i wrażliwości muzycznej uczestników i uczestniczek wydarzenia.
Ważnym założeniem realizowanego przez nas projektu jest także poszerzenie oferty kulturalnej wśród społeczności mających utrudniony dostęp do scen operowych czy filharmonii.

W ramach III edycji festiwalu w lopcu zorganizowaliśmy barokową galę operową,
a we wrześniu zaprosiliśmy miłośników muzyki na koncert pieśni Marii Szymanowskiej, Fryderyka Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego.

Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny.

STOWARZYSZENIE ROZGŁOS
Stowarzyszenie Rozgłos istnieje od 2021 roku i od tego czasu bardzo prężnie się rozwija. Naszym celem jest promocja muzyki, w szczególności wokalnej i polskiej. Chcemy przybliżyć muzykę klasyczną publiczności i uczynić ją bardziej przystępną. Dlatego wiele naszych działań realizujemy poza gmachami operowymi i salami koncertowymi. Od 2019 roku realizujemy festiwal Międzypokoleniowe Spotkania Muzyczne w Karczewie, na które składają się koncerty, warsztaty, prelekcje oraz towarzyszące im wystawy.
Odbywająca się w tym roku „Opera w Pałacu” jest trzecią edycją tego muzycznego święta.

MUZEUM WNĘTRZ W OTWOCKU WIELKIM
Jest to oddział Muzeum Narodowego w Warszawie. Znajduje się w pałacu należącym niegdyś do rodziny Bielińskich. Budynek został wzniesiony pod koniec XVII wieku z okazji ślubu Kazimierza Ludwika Bielińskiego z Ludwiką Marią z Morsztynów, córką Andrzeja Morsztyna. Jest położony na malowniczej wyspie na jeziorze Rokola. W XVIII pałac został rozbudowany przez Franciszka Bielińskiego, syna Kazimierza i Ludwiki. Na ścianach kilku pomieszczeń zachowały się unikatowe malowidła z przełomu XVII i XVIII wieku. Za czasów Bielińskich pałac pełnił funkcję rodzinnej letniej rezydencji. Właściciele zapraszali tu licznych gości. Wśród nich znajdowali się także władcy – August II i August III. Było to miejsce pełne radości, światła i… muzyki.

Kontakt dla mediów:

Ewelina Sielska–Badurek
ewelina.sielska@wp.pl
tel. 601 203 960

Ania Knapek
aniazknapek@gmail.com
tel. 502 213 091

Organizator: Stowarzyszenie Rozgłos

Partner: Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim

Patronat medialny: RDC, Głos Karczewa, iOtwock, NetFan, NetFankids, AleMuzyka, Artmundus

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2024.

Zadanie publiczne dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Zadanie publiczne jest dofinansowane ze środków Gminy Karczew.

Dofinansowano ze środków Powiatu Otwockiego.

Komentarze

Nowsza Starsza