Wczoraj było moje święto. Tego dnia wieczorem byłem gościem w audycji Janusza Zadury i opowiadałem o historii muzyki reggae, o Bobie Marley'u, który właśnie wczoraj, gdyby żył, miałby 75 lat... Ale tuż przed snem, dotarła do mnie bardzo smutna informacja. Wiadomość, której nigdy nie chciałbym usłyszeć...
Dnia 6 lutego koło północy, po przegranej walce z nowotworem, odszedł Romuald Lipko, jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki rozrywkowej końca XX i początku XXI w., współtwórca i kreator zespołu Budka Suflera, autor wielu wielkich polskich przebojów. Z ogromnym żalem i smutkiem zawiadamiają Rodzina i przyjaciele z zespołu Budka Suflera
Taki komunikat pojawił się na stronie zespołu.
Romuald Lipko pochodził z Lublina. Był kolegą szkolnym Krzysztofa Cugowskiego i najważniejszym kompozytorem Budki Suflera. Jest autorem takich przebojów jak: "Jolka, Jolka pamiętasz" czy "Jest taki samotny dom". Komponował też dla innych wokalistów. Współpracował z Anną Jantar (napisał "Nic nie może wiecznie trwać"), Zdzisławą Sośnicką ("Aleja Gwiazd") czy Urszulą ("Dmuchawce latawce wiatr"). Pisał też piosenki dla Maryli Rodowicz i Ireny Santor.
W zespole zaczynał jako basista, a od lat 80. grał na klawiszach. Był autorem lub współautorem wszystkich największych przebojów Budki Suflera, w tym piosenek "Jolka, Jolka pamiętasz", "Takie tango", "Bal wszystkich świętych", "Cień wielkiej góry", "Jest taki samotny dom", "Za ostatni grosz", "Memu miastu do widzenia", "Moja Alabama", "Ratujmy co się da", a także wielu innych.
W wywiadzie dla Polskiego Radia w lipcu 2018 roku wspominał, że "Nic nie może wiecznie trwać", piosenka, którą śpiewała Anna Jantar, była w pewnym sensie jego debiutem.
"To pierwsza piosenka, do której napisałem muzykę dla polskiej gwiazdy poza Budką"
- mówił muzyk. To był też początek współpracy z
Andrzejem Mogielnickim. Wspominał, że miał obawy, a to dlatego, że Anna
Jantar była wówczas u szczytu kariery. Poprosiła Romualda Lipkę, żeby
skomponował coś, co zmieni jej muzyczny wizerunek. Dlatego muzyk zanim
napisał dla niej piosenki, był wcześniej na dwóch jej recitalach, aby
podpatrzeć jak zachowuje się na scenie.
Muzyk mówił, że komponowanie przychodzi mu mimochodem. Kiedyś nosił ze sobą magnetofony taśmowe i na nie nagrywał dźwięki.
Jedenasta płyta Budki Suflera z kompozycjami Romualda Lipki "Nic nie
boli, tak jak życie" w 1997 roku sprzedała się w ponad milionowym
nakładzie.
Lider Budki Suflera żonaty był z Dorotą, z którą ma syna Remigiusza.
Mężczyzna jest tłumaczem oraz absolwentem prawa i administracji na UMCS w
Lublinie.
Artysta miał 69 lat
Prześlij komentarz