Nowa płyta i kolejne koncerty w Polsce
Ian Anderson to Jethro Tull, a Jethro Tull to Ian Anderson. Istniejący od 1967 r. zespół został założony właśnie przez niezwykle uzdolnionego i ekstrawaganckiego multiinstrumentalistę. W kwietniu br. Jethro Tull wydał nowy album - „RökFlöte”. Natychmiast po wydaniu płyty, Anderson z resztą muzyków wyruszył w trasę koncertową zatytułowaną: „The Seven Decades World Tour 2023”. We wrześniu Jethro Tull wystąpi w Polsce.
Trasa „The Seven Decades World Tour 2023” skupia się wokół wczesnych albumów grupy realizowanych w klimacie progresywnym. Są to zatem: „Stand Up”, „Benefit”, „Aqualung”, „Thick As A Brick”, „Passion Play” oraz “Thick As A Brick 2”. Nagrania z tych właśnie płyt są wykonywane podczas nowych emocjonujących i starannie wyreżyserowanych koncertów. Co oczywiste, nie zabraknie również utworów z „RökFlöte”.
Czas, kiedy z powodu pandemii, koncerty nie mogły się odbywać, Anderson z zespołem wykorzystał na nagranie nowego materiału. „RökFlöte” jest oceniana jako niezwykle udana płyta, nawiązująca do najlepszych pozycji w dyskografii zespołu. Jethro Tull przyjedzie do Polski w składzie: Ian Anderson (śpiew, flet, gitara akustyczna, mandolina, buzuki, harmonijka ustna, ukulele), David Goodier (bas), John O'Hara (klawisze), Joe Parrish (gitara) oraz Scott Hammond (perkusja).
Jethro Tull to brytyjski zespół rockowy, należący do kanonicznych grup, dzięki którym muzyka rockowa nabrała takiego, a nie innego kształtu. Założyciel – Ian Anderson – nazwę zespołu zaczerpnął od nazwiska żyjącego na przełomie XVII i XVIII wieku angielskiego agronoma. Grupa nigdy nie zamknęła się w obrębie jednego stylu muzycznego i inspirowała się: blues rockiem, folk rockiem, rockiem progresywnym oraz hard rockiem. Teksty piosenek są zazwyczaj pełne metafor, poetyckie, ironiczne i często prowokacyjne.
Mimo wielu zmian składów, grupa działa od 1967 r. a jego spiritus movens pozostaje artystycznie nieobliczalny lider - Ian Anderson. Jethro Tull nagrało ponad dwadzieścia albumów. Spośród nich, płyty takie jak: „Aqualung” (1971 r.), „Thick as a Brick” (1972 r.) czy „Heavy Horses” (1978 r.) są uznawane za absolutną klasykę rocka.
Bydgoski koncert Jethro Tull odbędzie się 17 wrześnie 2023 r. (niedziela) w Hali Sisu (ul. Toruńska 59) o godz. 19.00 (otwarcie bramek – godz. 18.00). Bilety w cenie od 185 zł do 335 zł są dostępne na stronach: eBilet, Ticketmaster, Eventim, Rock Serwis.
Pozwolę sobie w tym miejscu przypomnieć o moich koncertach, na których Iana Andersona widziałem w akcji na żywo, jak i okolicznościach im towarzyszących.
Jak to się mówi do trzech razy sztuka !!!!
Ale po kolej.
Najpierw lider legendarnego zespołu Jethro Tull w 40. rocznicę premiery albumu „Thick As A Brick” ruszył w bardzo długą trasę koncertową obejmującą takie kraje jak: Słowację, Węgry, Izrael, Turcję, Francję, Belgię, Holandię, Niemcy, Norwegię, Włochy, Amerykę Północną, a także Polskę. W naszym kraju muzyczny spektakl odbył się 24 sierpnia 2012 roku w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, jak był zapowiadany - miała mu towarzyszyć niezwykła oprawa wizualna oraz zaproszeni na tę okazję specjalni goście. Dodatkowo na początku kwietnia 2012 roku ukazała się płyta „Thick As A Brick 2”, będąca kontynuacją wydanej w 1972 roku „Thick As A Brick”. Autor albumu, Ian Anderson, zastanawiał się na nim, jak dalej potoczyłyby się losy Geralda Bostocka, jaki wpływ na niego miałaby postępująca cywilizacja, jaką wybrałby drogę i czy potrafiłby odnaleźć się w nowej rzeczywistości.
Wokalnie Iana Andersona wspomagał wówczas aktor i mim o wyglądzie cherubinka Ryan O’Donnell, co dodatkowo zbliżyło nas do teatralnej atmosfery, jaką stworzył on dzięki swoim strojom, gestykulacjom, odgrywając poszczególne role związane z przedstawianą historią.
To był niezwykły koncert, podzielony na dwie części, gdzie drugą wypełnił w całości repertuar z albumu „Thick As A Brick”.
To był wówczas mój pierwszy kontakt z artystą w formacie live.
Po raz drugi widziałem Iana Andersona – już z Jethro Tull oficjalnie z grupą 30 maja ubiegłego roku w stołecznym Klubie Palladium. Był to ostatni koncert Iana w Polsce, po występach wcześniej w Bielsku- Białej, Poznaniu i Gdańsku.
Była to trasa koncertowa promująca wydany wówczas ( 28 stycznia ubiegłego roku) fantastyczny LP „The Zealot Gene”, który finalnie w moim dorocznym plebiscycie zajął 10 miejsce w kategorii Płyta Roku – Świat i 6 miejsce LP Roku- Świat.
21 kwietnia bieżącego roku ukazał się najnowszy 23 studyjny album Iana i Jethro Tull zatytułowany „RökFlöte”.
Sam tytuł, intrygujący za sprawą zapisu, zwrócił uwagę m.in. dziennikarzy jednej z niemieckich stacji radiowych. W rozmowie z nimi Ian Anderson nie tylko wytłumaczył wykorzystanie umlautów, ale także odniósł się do ich nieprawidłowego używania przez innych artystów…
Nowy album Jethro Tull zawiera dwanaście utworów, których tematyka nawiązuje do mitologii nordyckiej oraz wydarzeń i postaci w nich występujących. Właśnie z tego powodu Ian Anderson postanowił sięgnąć po germański umlauty, a w rozmowie z niemiecką stacją Radio Bob! tłumaczył to tak:
„Zanim zacząłem pracować nad tym albumem, miał on roboczy tytuł „Rock Flute” – po angielsku, ponieważ pomyślałem: „Zrobię album rockowy i będzie na nim dużo fletu”. To znalazło się zatem w nagłówku mojej strony, kiedy zaczynałem pracę 1 stycznia 2022 roku. Już w trakcie tego dnia zawęziłem swoje przemyślenia na ten temat do decyzji, że napiszę – skupiając się tak naprawdę na niektórych bogach z politeistycznych wierzeń w religii nordyckiej. W fantazyjny sposób zdecydowałem, że być może tytuł powinien brzmieć nie „Rock”, ale „Rök” (co w starym islandzkim oznacza „przeznaczenie”) oraz „Flöte”, co w języku niemieckim i innych językach germańskich jest wymową i pisownią fletu – instrumentu, na którym gram. Tak to się właśnie stało.
Zmieniłem zatem nagłówek w moich notatkach, aby to odzwierciedlić, a do tego przeprowadziłem wiele badań na temat tożsamości, charakterów i ról nordyckich bogów, mając na celu opisanie ich nie w humorystyczny, ale w lekki sposób – szczery opis ich charakterów i osobowości. W ostatnich 40 procentach każdego zestawu tekstów, ostatnie dwie strofy wprowadzają te postacie i ich role do kontekstu, do równoległego kontekstu świata, który znam dzisiaj, lub odkąd się urodziłem. To było głównym celem albumu i wszystkich utworów, by częściowo spojrzeć na historyczną, analityczną stronę tego, a częściowo tworzyć równoległy zestaw analogii w teraźniejszości.”
W rozmowie tej Ian Anderson odniósł się przy okazji do nadużywania umlautów przez zespoły metalowe takie jak chociażby Blue Öyster Cult, Motörhead czy Mötley Crüe, uzasadniając jednocześnie ich użycie w tytule płyty „RökFlöte”:
„Umlauty są tam z uzasadnionego powodu, ponieważ są poprawne z językowego punktu widzenia, podczas gdy sprzeniewierzenie umlautu przez na przykład zespoły Motörhead czy Mötley Crüe powinno nas rozśmieszyć lub zdenerwować – w zależności od naszego punktu widzenia tej kwestii…”
Obecny skład Jethro Tull tworzą Ian Anderson (wokal, flety), David Goodier (bas), John O’Hara (instrumenty klawiszowe), Scott Hammond (perkusja) oraz Joe Parrish-James (gitary, mandolina).
Album dotarł w Niemczech i Austrii do 4 lokaty na liście najlepiej sprzedających się płyt, do 7 w Szkocji, 17 na UK Album Charts, 15 na Węgrzech a do 3 w Szwajcarii.
Trzecia okazja nadarzy się już 17 września w Bydgoszczy- i na ten występ już nie mogę się doczekać !!!
We wrześniu 2023 roku Jethro Tull przyjedzie do Polski na dwa koncerty w ramach trasy „The Seven Decades”. Brytyjska grupa zagra 15 września w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu oraz 17 września w SISU Arena w Bydgoszczy.
Prześlij komentarz