Martyna Sabak “Byłam, jestem, będę” - solowy album z jazzowymi piosenkami.
To jeden z najbardziej oczekiwanych debiutów 2023 roku.
Jest to album Martyny Sabak i zarazem jej solowy debiut na polskim rynku muzycznym.
10 autorskich utworów. Album powstał w kolektywie z Adamem Jarzmikiem. Teksty są autorstwa Martyny, melodie to mieszanka wspólnej pracy, a aranżacje i kierownictwo muzyczne to zasługa Adama.
Konwencja płyty jest nietuzinkowym połączeniem zapamiętywalnych melodii z jazzowym sznytem. Stylistyka muzyczna jest oparta o soul, modern jazz i blues.Teksty są o miłości - tej do siebie, partnerskiej, rodzinnej, przyjacielskiej, dobrej, trudnej i różnej. Kojący głos Martyny i wysublimowane dźwięki zespołu to tonizująca strefa relaksu. Coś dla ucha konesera i everyday’owego słuchacza. Pobujajmy się w jednym rytmie.
Na płycie Martynie towarzyszą także kultowe polskie nazwiska ze świata muzyki jazzowej i nie tylko. To wybitni przedstawiciele młodego pokolenia muzyków, na co dzień udzielający się aktywnie na scenie w różnych projektach muzycznych.
SKŁAD:
Martyna Sabak - wokal
Adam Jarzmik - fortepian
Tymon Trąbczyński - kontrabas
Piotr Budniak - perkusja
Kuba Łępa - saksofon tenorowy
Ignacy Wendt - trąbka
Martyna Sabak - wokalistka, autorka tekstów i muzyki. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie wokalu oraz kierunku Jazzowego na UMCS w Lublinie. Liderka solowego projektu Jazzowe piosenki. Założycielka i wokalistka zespołu B6. Aktorka z Teatru ITP. Nauczyciel śpiewu. Magister farmacji. Wychowana na polskiej muzyce rockowej i bluesowej. Inspiracje czerpie z takich wokalistów jak Aretha Franklin, Adele, Jamie Cullum czy Gregory Porter. Martyna kocha ballady, muzykę refleksyjną i przestrzenną, piosenki o głębokim przesłaniu, poruszające serce. Szczególnie dużym zamiłowaniem darzy teatr - jako widz oraz na jego deskach. Przez ponad 10 lat aktorka w Teatrze ITP, gdzie zagrała setki spektakli w wielu sztukach, m.in. współtworząc autorski muzyczny monodram “Być jak Adele”, zdobywając nagrodę za dojrzałość artystyczną i sceniczną osobowość na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niewielkich w Lublinie 2023. Od niedawna współzałożycielka Teatru w Spódnicy, który zdobywa nagrody na Ogólnopolskich Festiwalach Teatralnych. Miała przyjemność występować na scenie z wybitnym Włodzimierzem Nahornym w jego projekcie Śpiewnik Nahornego podczas Jazz Festiwalu w Lublinie oraz na Kraków Jazz Festiwal 2019. Laureatka nagrody Młody Ambasador Lublina. Uzyskała nominację do nagrody kulturalnej Lublina - Żurawie oraz zdobyła nagrodę dla najlepszej aktorki na Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Studenckich przy Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, zdobyła I miejsce w konkursie wokalnym Sound of Lublin. Martyna występowała na znanych polskich scenach m.in. na deskach Teatru Roma w Warszawie, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Studio im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie (Radiowa Trójka) oraz w wielu innych ośrodkach kultury na terenie kraju. W 2019 roku wzięła udział w trasie koncertowej w Brazylii z gospelowym wokalistą Abrahamem Diomande. Na swoim koncie ma udział w wydaniu 12 albumów CD oraz 8 albumów DVD ze spektaklami muzycznymi.
Martyna kocha siatkówkę i pływanie, dobry film i dobrą sztukę. Miłośniczka podróży i nowych, szalonych wyzwań. Niepoprawna idealistka.
Adam Jarzmik - kierownik muzyczny albumu Jazzowe piosenki. Pianista, kompozytor, aranżer. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu jazzowego. Zadebiutował na festiwalu „Starzy i Młodzi czyli Jazz w Krakowie” ze swoim kwartetem. Założył swój autorski zespół „Adam Jarzmik Quintet” którego efekty intensywnej i twórczej pracy zostały nagrodzone na wszystkich festiwalach i konkursach jazzowych w Polsce. Efektem tej grupy są trzy albumy „Euphoria”(Audio Cave) oraz „Live At Radio Katowice”(Jazz Forum) i „On The Way Home” z gościnnym udziałem nowojorskiego gitarzysty Mike’a Moreno. W ankiecie Jazz Top 2017 magazynu JazzForum wyróżniony w dwóch kategoriach „Nowa Nadzieja - zespół” i „Nowa Nadzieja - muzyk”. Kierownik artystyczny projektów „Amy Winehouse Symfonicznie” oraz „Integracja Malowana Dźwiękiem”. W swej dotychczasowej karierze koncertował m.in. w Nowym Yorku, Rosji, Rumunii, Hiszpanii, Słowacji i Anglii. Na swoim koncie ma 11 płyt w dyskografii oraz szereg nagród na międzynarodowych konkursach jazzowych.
Fan piłki nożnej.
Kuba Łępa - gra na saksofonie tenorowym, sopranowym, barytonie i klarnecie basowym. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie saksofonu. Na co dzień gra w zespole Julii Pietruchy. Gra także w jazzowych składach: Adama Jarzmika, Superminimalism, Alchemik Big Band Grzecha Piotrowskiego oraz z Wojtkiem Urbańskim w orkiestrze i projekcie BassBrass. Jest również członkiem Royal Symphony Orchestra. W minionym roku zagrał w orkiestrze Męskiego Grania i na trasie z Krzysztofem Zalewskim Unplugged. W roku akademickim prowadzi także klasę saksofonu na Wydziale Jazzu UMCS. Ma na swoim koncie szereg podbitych festiwali jazzowych o skali krajowej i międzynarodowej. Laureat „Gexto Jazz Festiwal”, „Sibiu Jazz Festival”, „ 53 Festiwalu Jazz Nad Odra”, „19. Bielskiej Zadymce Jazzowej”, „Blue Note Competition”, ‚,VII RCK Pro Jazz Festiwal”, “Jazzwoche”, “Burghausen”, “B- Jazz”, “Jazz Juniors”.
Jest fanem dobrej kuchni i koneserem jazdy na nartach.
Piotr Budniak - perkusista i kompozytor, związany głównie z muzyką jazzową. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie dwóch akademii muzycznych - w Katowicach i w Krakowie. Laureat większości najważniejszych polskich konkursów jazzowych, odnoszący sukcesy także na scenie europejskiej. Koncertował w Chinach, Korei Południowej, Estonii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Maroko, Rumunii, Rosji, Francji, Belgii, Słowacji, Czechach, Niemczech, na Węgrzech i Ukrainie. Na swoim koncie ma ponad 20 albumów. Współtworzy wiele zespołów jazzowych młodej generacji (m.in. Adam Jarzmik Quintet, Kasia Pietrzko Trio, Klara Cloud & The Vultures, Dániel Varga Eastern European Quartet). Od 9 lat z powodzeniem prowadzi także własny - Piotr Budniak Essential Group. Koncertował m.in. z Robem Mazurkiem, Jeffem Parkerem, Troyem Robertsem, Adamem Larsonem, Januszem Muniakiem, Grzegorzem Nagórskim i Tomaszem Stańko. Daleki od technicznej ekwilibrystyki. Kładzie nacisk na organiczność, którą w swojej grze stara się łączyć z wysublimowaną wrażliwością i brudnym groovem.
Prywatnie pasjonat literatury, survivalu i rozwoju osobistego, w którym skutecznie przeszkadza mu od lat zamiłowanie do kulinariów - co zresztą widać na pierwszy rzut oka. :))
Tymon Trąbczyński - kontrabasista. Rozpoczął swoją edukację muzyczną na wydziale jazzu w zespole szkół muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie kontrabasu. Razem ze szkolnym zespołem Bednarska Super Band prowadzonym przez Zbigniewa Namysłowskiego uczestniczył w dwóch edycjach festiwalu Dusseldorf Jazz Rally. Kontynuował swoją naukę na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w klasie kontrabasu jazzowego. Następnie ukończył studia magisterskie na uczelni Jazz Campus w Bazylei pod okiem takich muzyków jak: Larry Grenadier, Jorge Rossy, czy Aidin Esen. Już podczas studiów otrzymał dużą liczbę nagród na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych z takimi zespołami jak: Kuba Banaszek Quartet, Szymon Klekowicki Sekstet, JP Collective, Kuba Kotowicz quartet jak również w kategoriach solowych.
Brał również udział w festiwalach o międzynarodowej randze, między innymi w takich krajach jak: Niemcy, Turcja, Szkocja, Mołdawia, Hiszpania, Ukraina, Czechy czy Słowacja.
Ignacy Wendt - trębacz, kompozytor, aranżer. Obecnie student II stopnia na wydziale jazzu na uniwersytecie muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Pochodzi z muzycznej rodziny - ojciec Adam, brat Tomasz - saksofoniści. Mimo młodego wieku grał już wiele koncertów podczas festiwali oraz w centrach kultury i klubach jazzowych. Występował z największymi artystami polskiej sceny jazzowej takimi jak: Jan Ptaszyn Wróblewski, Ewa Bem, Henryk Miśkiewicz, Krzesimir Dębski, Dominik Wania, Wiesław Pieregorólka, Grzech Piotrowski i nie tylko. Laureat konkursu o Złotą tarkę w 2022 roku.
Zapytany o inne zainteresowania, odpowiada tak: “jednak mimo wszystko powiedziałbym, że moim głównym zainteresowaniem jest szeroko pojęta muzyka:) ale oprócz tego jestem również miłośnikiem dobrego kina, teatru i może trochę piłki nożnej. “
Niebawem na blogu zapoznacie się z obszernym wywiadem, jaki mi artystka udzieliła
Prześlij komentarz