5 października w katowickim Spodku odbędzie się 42 edycja festiwalu Rawa Blues. Znamy już listę wszystkich wykonawców, którzy wystąpią podczas imprezy. Na Dużej festiwalowej scenie zaprezentują się: Blood Brothers , Mr. Sipp, Charlie Parr, The Commoners, Shakin’ Dudi, Grzegorz Kapołka Quartet z gościnnym udziałem Romana „Pazura” Wojciechowskiego, J.J. Band, Boogie Mama oraz laureat konkursu na Małej Scenie. Koncert na Dużej Scenie poprowadzi tradycyjnie Jan Chojnacki. W konkursie na Małej Scenie udział wezmą: Koher, Dziki Blues Band, Hony Tonk, Stonage Full of Sun, Sztof oraz Piotr Herdzina. Sprzedaż biletów rozpocznie się 7 maja!
Największą gwiazdą tegorocznej imprezy będzie występ formacji Blood Brothers, którą tworzą Mike Zito oraz Albert Castiglia. Mike Zito jest dziś jednym z najbardziej cenionych artystów na współczesnej scenie bluesowej. Cierpliwość i wytrwałość były cechami charakterystycznymi Zito od samego początku. Początkowo wydawał swoją muzykę samodzielnie, następnie w 2008 roku podpisał kontrakt z Eclecto Groove Records. „Pearl River”, utwór tytułowy z jego albumu z 2009 roku wydanego dla tej wytwórni, zdobył tytuł Song of the Year na Blues Music Awards. Potem nastąpiła seria albumów cieszących się dużym uznaniem krytyków, których kulminacją był wydany w 2011 roku album Greyhound, który był nominowany w kategorii Najlepszy Album Rock Blues podczas ceremonii wręczenia nagród Blues Music Awards w Memphis. Dwa lata później podpisał kontrakt z Ruf Records i wydał Gone to Texas, opowieść o tym, jak odzyskał trzeźwość. W latach 2010–2014 Zito odgrywał także integralną rolę w supergrupie Royal Southern Brotherhood. Wyrobił sobie także markę, produkując albumy dla Samanthy Fish, Alberta Castiglii, Ally Venable, Jeremiaha Johnsona, Jimmy'ego Carpentera i wielu innych. Jego album ”Make Blues Not War” zadebiutował na pierwszym miejscu listy albumów Billboard Blues Album Chart i zapewnił mu uznanie jako Artysta Roku Rock Blues 2018 na gali Blues Music Awards. W 2019 roku Zito wydał album w hołdzie Chuckowi Berry’emu, legendzie rock’n’rolla, na którym wystąpiło gościnnie wielu gitarzystów, od Joe Bonamassy, Waltera Trouta i Erica Galesa po
Robbena Forda, Luthera Dickinsona i Sonny Landretha, a także wnuka Berry'ego. Rock’n Roll: A Tribute to Chuck Berry, zadebiutował na pierwszym miejscu listy albumów Billboard Blues Album Chart i utrzymywał się na tej liście przez kilka tygodni. Rock’N Roll zdobył nagrodę Blues Music Award w kategorii Blues Rock Album roku, a Mike otrzymał także nagrodę Blues Music Award dla artysty blues rockowego. W 2021 roku Mike wydał „Resurrection” w swojej wytwórni Gulf Coast Records. Nowa płyta została wyprodukowana przez słynnego zdobywcę nagrody Grammy- Davida Z, najbardziej znanego z wieloletniej współpracy z Princem, oraz który brał udział w tworzeniu albumów między innymi Etty James, Billy'ego Idola, BoDeansa, Buddy'ego Guya i Johna Mayalla. Artysta wystąpił podczas 40 edycji Rawa Blues Festival.
Albert Castiglia wychował się w Miami, odbył praktykę wspierając legendarnego muzyka bluesowego Juniora Wellsa. Później zaczął współpracować z piosenkarką Sandrą Hall. Nie zadowalając ograniczeniem do żadnej konkretnej kategorii, rozpoczął karierę solową, która zaowocowała wieloma docenionymi przez krytyków albumami i zdobyła uznanie za jego wyjątkowe umiejętności instrumentalne, przenikliwy wokal i występy na żywo, które olśniły publiczność od wybrzeża do wybrzeża . Nic dziwnego, że „New Times” z Miami okrzyknął go „najlepszym gitarzystą bluesowym” na południu Florydy. Po bardzo udanym i docenionym przez krytyków wydaniu albumu Masterpiece w Gulf Coast Records, Castiglia był nominowany do dwóch nagród Blues Music Awards w kategoriach Blues Rockowy
Album Roku i Blues Rockowy Artysta Roku oraz zwyciężył w pierwszej z nich.
Zarówno Mike Zito, jak i Albert Castiglia promują obecnie swoje najnowsze albumy: podwójny set Zito na żywo, Blues for the Southside (wydany w lutym 2021 r.), zadebiutował na pierwszym miejscu listy Billboard Blues Chart; a najnowsza solowa płyta Castiglii „I Got Love” (wydana w maju 2022 r.) również zajęła bardzo wysokie miejsca na listach przebojów. Podczas ostatniej trasy koncertowej „Blood Brothers”, fani mieli okazję zobaczyć Mike'a Zito i Alberta Castiglię, którzy wspólnie stworzyli wyjątkową muzyczną podróż, jakiej nie widziano wcześniej w gatunku Blues and Roots.
Na katowickiej scenie zaprezentuje się również Mr. Sipp . Dzięki ciężkiej pracy i wytrwałości Mr. Sipp stał się siłą Delta Blues, z którą należy się liczyć! Zdobył uznanie za swój niesamowity wokal, muzykalność, umiejętność pisania piosenek, produkowania płyt i zapewniania rozrywki fanom optymistycznych występów. Mając na swoim koncie ponad 125 nagrań, Mr. Sipp pochwalić się może kilkoma projektami nominowanymi do Grammy. W tym roku po raz kolejny został nominowany do tej prestiżowej nagrody w dwóch kategoriach, oraz zwyciężył w jednej z nich. Mr. Sipp jest zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Bluesowego 2014 organizowanego przez The Vicksburg Blues Society, a także zdobywcą nagrody Gibson Best Guitarist Award 2014. W tym samym roku otrzymał nagrodę Bobby Rush Entertainer of the Year od Fundacji Jus' Blues. W 2015 roku zdobył kilka nagród Jackson Music Awards, w tym International Male Blues Artist, Blues Artist of the Year i Artysta roku. Zdobył nagrodę BMA dla najlepszego albumu nowego artysty w 2016 r. i nagrodę The Spirit of Little Walter Award 2016. W tym samym roku Mr. Sipp był pierwszym artystą bluesowym, którego odcisk dłoni został wprowadzony na Ścianę Sław w Fredrikshavn w Danii. Podczas 25. Dorocznej edycji nagród Living Blues Awards zdobył nagrodę dla najlepszego albumu bluesowego w 2017 r. za nowe nagrania (Contemporary Blues) za utwór „Knock a Hole In It”, a w 2018 r. zdobył nagrodę National Blues Artist of the Year na 44. dorocznej edycji Jackson Music Awards. W 2014 roku Mr. Sipp zagrał w filmowej biografii Jamesa Browna „Get on Up”, w 2016 roku został obsadzony w roli młodego B.B. Kinga w trzech odcinkach serialu CMT „Sun Records”, a w 2021 roku został obsadzony w roli bluesowego piosenkarza w filmie „Texas Red”, wykonując jedną ze swoich oryginalnych piosenek z nowego albumu „Sippnotized” ze specjalnymi aranżacjami na potrzeby filmu. Mr. Sipp żyje według motta: „Żyję po to, by kochać życie, którym żyję, czyli muzykę”
Kolejnym wykonawcą, który wystąpi w Spodku będzie Charlie Parr. Amerykański muzyk country blues. Jego inspiracje to Charlie Patton, Bukka White, wielebny Gary Davis, Dave Van Ronk, Mississippi John Hurt i jego samozwańczy „bohater” „Spider” John Koerner. Gra na rezonatorze Mule, gitarze z rezonatorem National, bezprogowym banjo z otwartym tyłem i gitarze dwunastostrunowej, często w stylu piemonckiego bluesa. Jego piosenka „1922” została wykorzystana w australijskiej, nowozelandzkiej i holenderskiej reklamie telewizyjnej Vodafone, która tak zainteresowała odbiorców, że w rezultacie jego album, na którym się znajdowała, został ponownie wydany w Australii w wytwórni Level 2 w Melbourne. W 2009 roku Parr koncertował w Australii z Paulem Kellym. Kilka piosenek Parra pojawiło się w australijskim dramacie Red Hill (2010), w tym pełne wykonanie utworu „Just Like Today”. Parr grał na festiwalu muzycznym Pickathon w Oregonie w 2011 oraz na Wildwood MusicFest & Campout w Willaminie w 2012, a także występował na Mid West Music Fest.
W tym roku, przedstawicielem nowej bluesowej generacji będzie kanadyjska formacja The Commoners. Oferując własną mieszankę prawdziwej mieszanki muzycznej, grupa urozmaica swoje brzmienie energicznymi riffami, uduchowionym wokalem i bogatymi harmoniami, które razem zabierają słuchacza w podróż przez doświadczenie rocka w południowym stylu. Jednoczą się pod wspólnym marzeniem: pisać, wykonywać i dzielić się muzyką będącą autentycznym ukłonem w stronę wielkich, którzy utorowali im drogę. Wyrażając swój głęboki szacunek i podziw dla pionierów Roots/Rock, The Commoners wykorzystują rytmiczną stylizację inspirowaną mistrzami rytmu z Motown oraz pełen emocji wokal na wzór Sama Cooke'a i Otisa Reddinga, aby uchwycić dźwięk będący w dużej mierze tu i teraz. Ich album Find A Better Way z 2022 roku przyciąga uwagę od pierwszej nuty. Początkowe wersy: „Krzyczę z całych sił i tupię nogami, aż podłoga się rozpadnie” natychmiast informują, że czeka nas szalona jazda. Nagrany w Toronto w RHC Music i wyprodukowany przez gitarzystę/producenta Rossa Hayesa Citrullo wraz z producentem wykonawczym Renanem Yildizdoganem, The Commoners stworzyli płytę, która zachowuje idealną równowagę pomiędzy nowym i starym, świeżym, a jednocześnie znajomym. Dziewięć utworów, które działają jak pocieszenie i towarzysz we wszystkich życiowych próbach i udrękach, z melodyjnymi solówkami, strzelistymi organami i mocną sekcją rytmiczną. Zespół prezentuje efektowne, zapadające w pamięć i wręcz ekscytujące doświadczenie na żywo.
Publiczność może spodziewać się, że wyjdzie w pełni usatysfakcjonowana, spocona i z bijącym sercem, a dobra zabawa jest gwarantowana – dokładnie to, czego wszyscy potrzebujemy.
Podczas Rawa Blues Festival, nie może zabraknąć oczywiście występu Irka Dudka – Dyrektora festiwalu. W tym roku jako Shakin’ Dudi świętuje jubileusz 40-lecia. Podczas festiwalu, swoją premierę będzie miał jubileuszowy album Artysty „Złota Płyta – Przeboje”, na którym znajdą się największe przeboje z kultowej „Złotej Płyty” nagrane na nowo oraz dwa premierowe utwory. Irek Dudek - bluesman po trzydziestce, Darek Dusza - lider punk rockowej załogi Śmierć Kliniczna, do tego jeszcze muzycy jazzowi... Czy taka konfiguracja personalna miała prawo wypalić? Album nagrany praktycznie „na setkę”, za jednym podejściem... Efekt? „Złota płyta” – 36 minut, które w połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia wstrząsnęły polską sceną muzyczną. Złota Płyta okazała się prawdziwą kopalnią przebojów. „Au sza la la”, „Zastanów się co robisz”, „To ty słodka”, „Za dziesięć minut trzynasta” i oczywiście „Och Ziuta”. Utwory, które w tamtych czasach śpiewano jak kraj długi i szeroki. Shakin' Dudi wypełniał największe sale koncertowe w Polsce, a płyta – o tyleż ironicznym, co prowokującym tytule – pokryła się platyną. Doczekała się zresztą udanej kontynuacji w 2008 roku. Co istotne: kawałki ze „Złotej płyty” nie zestarzały się ani trochę, zarówno muzycznie, jak i pod względem przekazu w tekstach. Nawet „Za dziesięć minut trzynasta” - po lekkiej kosmetyce godziny w tytule - znów jest na czasie po tym, gdy kolejne miasta zaczęły wprowadzać na swoim terenie nocną prohibicję...
Rawa Blues Festival to najstarszy festiwal bluesowy w Polsce i zarazem jeden z najbardziej prestiżowych bluesowych festiwali na świecie. Laureat cenionej nagrody „Keeping The Blues Alive”, przyznawanej przez amerykańską The Blues Foundation osobom i instytucjom, które najbardziej przyczyniają się do "podtrzymania przy życiu" oraz „rozwoju muzyki i kultury bluesowej”. Główną misją festiwalu jest edukacja odbiorców poprzez przedstawienie - za sprawą koncertów największych światowych gwiazd - oblicz i podgatunków muzyki bluesowej, takich jak Memphis Blues, Delta Blues, Chicago Blues, Detroit Blues, Rythm’n’blues itd. Rawa Blues na swojej scenie co roku gości również najbardziej zasłużone polskie zespoły bluesowe, takie jak Dżem, SBB, Irek Dudek Big Band, podtrzymując zainteresowanie słuchaczy polską kulturą bluesową. Festiwal także dba o stworzenie możliwości młodym zespołom polskim i zagranicznym na zaprezentowanie się szerokiej publiczności podczas koncertów na Bocznej Scenie Rawy Blues. Koncert ten odbywa się w formie konkursu, którego laureat ma okazję zadebiutować na Scenie Głównej.
W ostatnich latach, oprócz „Spodka”, Rawa Blues gościła w nowoczesnej Sali Koncertowej NOSPR, gdzie odbyły się niezapomniane koncerty takich artystów jak Keb’Mo, Rick Estrin & The Nightcats, Eden Brent czy dwukrotnie Irka Dudka w odsłonach z orkiestrą symfoniczną NOSPR-u oraz z własnym Big Bandem. Podczas ponad 40-tu edycji festiwalu, na festiwalowych scenach wystąpiła czołówka bluesowych artystów z kraju jak i zza granicy. Warto przypomnieć, że mieliśmy zaszczyt gościć takich wykonawców jak: Junior Wells, Koko Taylor, Keb’Mo, Robert Cray, JJ Grey & Mofro, James Blood Ulmer & Vernon Reid, Otis Taylor, Eric Sardinas, Macy Gray czy Blind Boys of Alabama.
Festiwal Rawa Blues nieraz udowadniał, że zasługuje na miano festiwalu rodzinnego. Dzieje się tak za sprawą otwartości na potrzeby rodzin z dziećmi, czy ludzi niepełnosprawnych. Dzieci do ukończenia 15. roku życia oraz osoby niepełnosprawne, poruszające się na wózku, są upoważnione do darmowego wejścia na teren festiwalu już od lat. Podczas festiwalu zabroniony jest handel napojami alkoholowymi, co stwarza bezpieczną atmosferę.
Bilety na Festiwal do nabycia wyłącznie w sieci Ticketmaster.
Prześlij komentarz