Odeszło swingujące serce- Krystyna Durys- pożegnanie

 

 

 

 


 

 

 Szok, niedowierzanie, wielki żal

Wczoraj wieczorem mąż Krystyny Durys poinformował na facebooku, że u jego żony "doszło do zatrzymania akcji serca i w wyniku czego nastąpiło niedotlenienie mózgu" - ta wybitna młoda (!!!) wokalistka, zmarła !!!


 Uwielbiana przez publiczność trójmiejska wokalistka, zafascynowana nurtami swing, dixieland i bossa nova, inspirująca się przede wszystkim wykonaniami Królowej Jazzu Elli Fitzgerald.

Piękna kobieta, niebanalny głos, swingujące serce.  Miała 38 lat. Zmarła 19 października 2023 roku

 

W jednym z wywiadów powiedziała "Często mówię, że urodziłam się o 100 lat za późno. Tęsknię do czasów elegancji, delikatności, dobrych manier, a jako kobieta do pięknych eleganckich sukien. Co więcej, to nie tylko kolejny złoty głos minionej epoki, ale także rodzina niegdyś często bywającej w Gdyni słynnej aktorki, piosenkarki i tancerki Drugiej Rzeczpospolitej - Lody Halamy"


Krystyna Durys swoją przygodę z estradą rozpoczęła w wieku 7 lat z dziecięcą grupą wokalno-taneczną działającą przy Domu Kultury w Sopocie i kontynuowała jako członkini dwóch chórów młodzieżowych działających przy Domu Kultury w Gdyni. Ukończyła też studia na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Kolejne lata przyniosły fascynację klasyką jazzu i erą swingu. Największy wpływ na jej rozwój wokalny i sceniczny wywarły amerykańskie wokalistki jazzowe, takie jak Ella Fitzgerald, Pattie Austin i Natalie Cole.

W 2012 r. przy współpracy z wyśmienitymi trójmiejskimi muzykami Krystyna założyła swój pierwszy kwintet swingowy. 

 

Występowała m.in. na festiwalach: Java Jazz Festival (Indonezja), International Jazz Festival Praha (Czechy), Music Autumn (Słowacja), Hallevik TradJazz Festival (Szwecja), Ostenso Jazz Festival na Bornholmie (Dania) oraz Ladies' Jazz Festival w Gdyni, Wieluńskie Spotkania Jazzowe, Polish Happy Jazz Fest w Gliwicach. 

 

Krystyna Durys była laureatką licznych konkursów i festiwali, jak np. 44. Old Jazz Meeting - Złota Tarka w Iławie (2014), zdobyła też drugie miejsce w kategorii "Nowa Nadzieja" w ankiecie Jazz Forum (2016), została też nominowana do Grand Prix Melomani (2016).



Miała na swoim koncie dwie płyty długogrające


Płyta "Tribute To Ladies Of Jazz" ujrzała światło dzienne w 2016 roku.

 Album składał się z kompozycji z repertuaru niezapomnianych Dam Jazzu XX wieku takich jak Ella Fitzgerald, Nina Simone, Billie Holiday, Anita O’Day, Ertha Kitt, Natalie Cole, Shirley Horn, Sarah Vaughan. Album znalazł się wśród pięciu najlepszych płyt w kategorii „Polska płyta jazzowa roku” magazynu „Jazz Press”, nominowany także w kategorii „Album roku” w ankiecie „Jazz Top” miesięcznika „Jazz Forum”.




Album " At The Movies" ukazał się 1 kwietnia 2022 roku

 

„Płyta pod bardzo wieloma względami jest dopracowana, zrobiona na bogato (…) Przepiękne ballady, wspaniale opracowane przez Artura Jurka, który zasiada również przy fortepianie.” (Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Trzy Kwadranse Jazzu, Trzeci Program Polskiego Radia).


W „The Gentle Rain” na wiolonczeli gra Tina Guo, solistka Hansa Zimmera. Muzycy Arturo Sandovala – dziesięciokrotnego zdobywcy nagrody Grammy – Kemuel Roig i Ricardo „Tiki” Pasillas występują w „When You Wish Upon a Star”. Piękne solo trąbki w „Smile” gra Michael „Patches” Stewart (Al Jarreau, Marcus Miller, Brian Culbertson). Zdobywający od lat pierwsze miejsce w plebiscytach Jazz Forum w kategorii „Saksofon tenorowy” Maciej Sikała jest solistą w „Over the Rainbow”.

Album w moim dorocznym plebiscycie NAJ 2022 zajął 7 miejsce w kategorii POLSKA JAZZOWA PŁYTA ROKU






Artystkę żegnają m.in

 

Krystyna Stańko : 

"Bardzo smutna wiadomość... Odeszła swingująca dziewczyna,
o pięknym głosie i anielskiej Osobowości 
Szok i niedowierzanie... żegnaj Krysiu"
 
 
 
Magdalena Howorska: 
 
 

"Ciężko uwierzyć i ubrać w słowa… Przez lata spotykałyśmy się w barwnych, wyjątkowych okolicznościach konkursów i festiwali jazzu tradycyjnego. Miała jeszcze tyle do wyśpiewania… Przesyłam kondolencje bliskim"

 

 

Hanna Woźniak:

 

"Ciągle nie wierzę

Wielka strata, wspaniała wokalistka.
Na przełomie ostatnich 18 lat spotykałyśmy się przy okazji wielu skrajnych projektów od warsztatów przez ściąganie Prince’a do Polski, aż po wspólne jazzy.
Cieszę się że mogłam z Tobą śpiewać i przeżyć tyle fajnych wspólnych momentów
Szalenie mi przykro"

 

 Joanna Knitter:

"Uwielbiałam Cię słuchać, Krysiu. Dziękuję za to, że czasem mogłyśmy popsioczyć na ciężki los artystki estradowej, za śpiewanie chórków Jackowi w "When the saints..." na redzkich Zaduszkach, za polecanie się wzajemnie, gdy któraś z nas nie mogła gdzieś zaśpiewać. Trudno uwierzyć, że Cię nie ma"

 

 

 9 maja 2022 roku gościła w mojej audycji "Co nam w duszy gra"


odsłuch poniżej


https://www.polskieradio.pl/18/7603/Artykul/2955572,Co-nam-w-duszy-gra-Krystyna-Durys-oraz-formacja-Chemia

 

 

Komentarze

Nowsza Starsza