Ania Michałowska wraca do korzeni

 

 

 


 

 

 

Back to the trees to powrót do korzeni. Drzewo jest symbolem wolności i mądrości natury, która wzbudza szacunek i podziw. Drzewa symbolizują życie, ale również nas samych. Korzenie to nasza przeszłość, pień jest symbolem teraźniejszości, a gałęzie to nasza przyszłość, która wyciąga swe ręce do działania, kreacji i marzeń.
Natura dobrze pielęgnowana potrafi otulić, wypełnić siłą i witalnością. Czerpanie z korzeni drzewa daje moc i dojrzałość, a pięknie rozwinięta, bujna jego korona, nęci i zaprasza do środka wszystkie istoty, które potrzebują ukojenia i relaksu.


Back to the trees to niezwykle intymny projekt. Muzyczna podróż z gwarancją utulenia, której motywem przewodnim jest przynależność do świata i zarazem fascynacja nim. Jest to prawdziwa opowieść o przemianie. Album w treści odnosi się do poszukiwania siebie w kontekście natury. Jest powrotem do pierwotnych odczuć i poszukiwaniem swej drogi. Artystka przekazuje, poprzez muzykę, własne spojrzenie na siłę kobiecości. Płyta jest esencją dojrzewania i odkrywania siebie poprzez przeglądanie się w naturze i innych ludziach. Jest odnalezieniem energii i źródła mocy wewnętrznej w siostrzeństwie, głębią doświadczeń wynikających z wielopłaszczyznowych relacji i pozostawieniem pewnej prawdy, że wszyscy mamy tak samo, pragniemy tego samego - czułości, szczerości i prawdy w życiu, jednocześnie bardzo się tego bojąc. Wyrażona jest też w utworach wdzięczność za pewną odkrytą dla artystki prawdę: „Mogę tu być i mogę być tym kim jestem”. 

Do tej niezwykłej podróży zostali zaproszeni wspaniali artyści ze świata jazzowego: Aga Derlak, Ola Trzaska, Sebastian Kuchczynski, Andrzej Święs, Michał Tomaszczyk, Michał Zaborski, Michał Iwanek i Jakub Kotynia. Wyżej wymienieni artyści to gwarancja jakości. Na płycie płyną oni we wspólnej przygodzie, bawiąc się muzyką. Piosenki o charakterze jazzowym, new soulowym, przeplatane formami improwizowanymi, odbiegają od ściśle wykutych ram jazzu i typowego śpiewu, ale wszystko to służyć ma wyrażeniu autentycznych uczuć i emocji.

 

 


 

Anna Michałowska- wokalistka jazzowa, songwriterka, edukator. Dr sztuki, specjalizacja wokalistyka (Akademia Muzyczna w Gdańsku); absolwentka kierunku Wokalistyka Jazzowa Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej AM w Katowicach (2014) oraz Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie (2005). Występowała na festiwalach i wielu koncertach w całej Polsce i zagranicą.Jej występy koncertowe obejmują: Międzynarodowe Spotkania Śpiewaków Jazzowych w Zamościu (2007), w Lublinie (2002) i IX Świdnicki Festiwal Jazzowy (2007). Ania wystąpiła na Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym w Krakowie z koncertem „Śpiewnik Nahornego” z udziałem Włodzimierza Nahornego, występowała z projektem „Przy Tobie” Mariusza Bogdanowicza .Była liderką i współtworzyła projekty: „Anna Michałowska trio”, „Pod Dachami Paryża”, „Tribute to Ella”, „Ania Michałowska Jazz Quintet”, „Jazz Duo and Friends”, „Przy Tobie”, „Wieczorem”, „Bond Symfonicznie”, „T(h)ree” , „Back to the trees” i wiele innych.

Nagrała także kilka płyt m.in.:
„Inspiracje” Jazzduo i przyjaciele (2007)
„Wieczorem” album zdobywcy nagrody Grammy Włodka Pawlika z poezją Józefa Chechowicza (2013)
„Przy Tobie” projekt kontrabasisty jazzowego Mariusza Bogdanowicza ( 2016)
Jej autorski debiutancki album „Snów Pejzaże/Dreams Landscapes” ( 2017 )
„Głosy Miasta”. (2019) dziennikarza lubelskiego Pawła Błędowskiego
„O Unijanku” piosenki dla najmłodszych Urszuli i Michała Lewartowiczów dla Centrum Kultury Bronowice w Lublinie. (2021)
Ania sporadycznie występowała także jako główny wokal lub głos wspierający na innych albumach.
W 2020 roku Ania rozpoczęła własny projekt muzyczny zatytułowany „T(h)ree”.
Koncert tej formacji został n agrany dla JazzTV pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu „Kultura Wysoka w Sieci”.

Od 2021 jest autorką i liderką projektu „Back to the trees” - pyta o tym samym tytule ukaże się
w grudniu 2023r.

Ania jest także adiunktem na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie
oraz na Wydziale Jazzu Szkoły Muzycznej także w Lublinie.


Ania jest również autorką i twórczynią podcastu „Back to the trees - o życiu i muzyce”

 

Płyta "Back to the trees" ukazała się 16 lutego

 


 

Komentarze

Nowsza Starsza