Litewski Subtilus wydał album zatytułowany "Blast"

Poznałem ich podczas wizyty w litewskim kurorcie nadmorskim Połąga, dokładnie 26 maja 2018 roku, kiedy to na zaproszenie Juste Tankeviciute – manago kapeli miałem przyjemność podziwiać zespół w odsłonie koncertowej w klubie Ramybe. Od tego czasu trochę minęło a tymczasem zespół „Subtìlus” prezentuje swój nowy album „Blast”, na którym tradycyjne instrumenty - birbynė i akordeon - nabierają nowoczesnego brzmienia, połączonego z elementami muzyki elektronicznej. Według komunikatu prasowego album odzwierciedla kreatywny rozwój zespołu i jego umiejętność zachowania równowagi między tradycją i nowoczesnością.

„Ten etap twórczy jest dla nas szczególnie ważny. Odzwierciedla nasze poszukiwania i nowe brzmienie zespołu, które chcemy uchwycić w formie albumu” – mówi członek zespołu Laurynas Vaitkus.

 

Tytuł albumu „Blast” odzwierciedla jego zawartość - intensywną energię, nowatorskie brzmienie i przesuwanie granic zarówno w kompozycjach, jak i wykonaniach.

„Subtìlus” tworzy muzykę, w której birbynė i akordeon odnajdują się w nowym kontekście muzyki współczesnej.

„Chcemy pokazać, że birbynė i akordeon mogą brzmieć nowocześnie, przełamując powszechne stereotypy” – mówi członek zespołu Tautvydas Jurkša.

 

Istotne miejsce na płycie zajmuje wykorzystanie elektroniki, która nadała tradycyjnym instrumentom nowoczesne brzmienie. Jak twierdzi członek zespołu Vytautas Švažas, synteza ta jest procesem twórczym, który nieustannie zachęca członków grupy do poszukiwań i uczenia się.

„Wszyscy mamy mniej więcej za sobą muzykę akademicką, więc ta ścieżka jest dla nas nieznana, ale ciekawa, czerpiemy przyjemność z tego procesu” – wyjawił wykonawca.

 

Koncerty promujące album pozwolą słuchaczom doświadczyć na żywo energii i kreatywnej wizji tego wyjątkowego projektu.

„Mamy nadzieję, że kiedy ludzie posłuchają naszej muzyki, zrozumieją nas bez słów” – dodaje członek zespołu Žygimantas Baltrūnas

Część trasy promocyjnej towarzyszącej wydaniu płyty, odbyła się w październiku ubiegłego roku na Litwie.

 zdjęcie z 26 maja 2018 roku...

Subtilus to jeden z najbardziej niezwykłych zespołów na Litwie, intrygujący nazwą, tajemniczy Z, którego rozpala wyobraźnię słuchaczy. Kwartet z łatwością wpasowałby się w festiwale muzyczne różnych gatunków, po prostu ze względu na swój skład – rzadko można usłyszeć litewski narodowy instrument dęty birbynė w takim kontekście.

Sposób gry i wyjątkowa barwa tego instrumentu nadają muzyce Subtilu-Z osobliwego charakteru, tym bardziej że repertuar zespołu jest również niezwykle barwny – od standardów jazzowych, przebojów rockowych i popowych po współczesny folklor i autorskie kompozycje.

Według członków zespołu, publiczność nie przejmuje się tym, co grają, ale tym, jak to robią. Wyobraźnia i emocjonalność cechują każdy ich występ. Obfitość wirtuozowskich pasaży nie jest dla nich ważna, chociaż są bezbłędni w najbardziej wirtuozowskich kompozycjach.

„Nawet kompozycja składająca się z trzech nut może być trudna, ponieważ wymaga wewnętrznej wiary i siły, aby ją przekazać. Instrument jest mikrofonem duszy” – powiedział grający na birbynė Laurynas Vaitkus.

Muzycy przyznają, że próba każdej kompozycji zajmuje dużo czasu. Zastanawiają się nad każdą nutą, aż stanie się ich własną.

Historia zespołu instrumentalnego Subtilu-Z rozpoczęła się od duetu akordeonowego, utworzonego w 2005 roku. W ciągu trzech lat rozrósł się do kwartetu, po dodaniu birbynė i perkusji. Velikis i Mihailovs nie tylko dobrze grają na swoich instrumentach, ale także piszą oryginalne kompozycje.

 Proces twórczy to życie muzyków Subtilu-Z.

„Improwizujemy, szukamy, próbujemy, popełniamy błędy, ale odkrywamy, chwytamy i prezentujemy. To bardzo ciekawy proces, który nas napędza. Najpierw ignorujesz wszystkie przeszkody, pozwalasz sobie na wszystko, a następnie oceniasz, czy nie posunąłeś się za daleko i, jeśli to konieczne, wracasz. Ale najpierw musisz odważyć się iść dalej”, Mihailovs oprowadził nas w ten sposób po laboratorium twórczym.

 

Subtilu-Z zdobyło nagrody w konkursach krajowych i międzynarodowych. W 2011 roku grupa otrzymała nagrodę „Public Sympathy” na Wielkiej Paradzie Muzyków zorganizowanej przez Litewski Związek Muzyków (LMU), a w 2019 roku – nagrodę LMU „Golden Disc”.

Zespół wydał pięć albumów i koncertował w wielu krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Niemczech, Danii, Holandii, Belgii, Norwegii i Włoszech. Wszędzie ekscytuje publiczność swoją wybuchową energią i jasnymi emocjami.

W Subtilu-Z nie ma liderów, każdy muzyk w zespole jest wyjątkowy i niezastąpiony.

W 2006 roku Povilas Velikis ukończył Litewską Akademię Muzyki i Teatru (LAMT), gdzie uzyskał kwalifikacje akordeonisty i nauczyciela. Od 2012 roku uczy różnych dyscyplin w Akademii Muzycznej Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie.

Gracz na instrumentach Birbynė Laurynas Vaitkus i akordeonista Dmitrijs Mihailovs również ukończyli Litewską Akademię Muzyki i Teatru, uzyskując dyplomy wykonawcy i nauczyciela. Obaj muzycy uczą w Szkole Muzycznej „Lyra” w Wilnie.

Perkusista Vytautas Švažas żartuje o ukończeniu Akademii Muzycznej Subtilu-Z, ponieważ jest inżynierem drogowym i kolejowym oraz absolwentem Wileńskiego Uniwersytetu Technicznego Giedymina. Zaczął grać, kiedy skonstruował swój pierwszy bęben.

„Lubię angażować się w coś nowego i niezbyt jasnego”, przyznał muzyk. W wolnym czasie buduje różne instrumenty muzyczne i kolekcjonuje rytmy świata. Pomimo swojej obsesji na punkcie przedmiotów kolekcjonerskich, nie zadowala się posiadaną kolekcją – czasami bawi się siekierą, garnkami i tym podobnymi rzeczami.

 

Kiedyś Subtilu- Z teraz Subtilus wrócił nowym albumem „Blast”.

 

Dodam, ze birbynė to litewski aerofon, który może być pojedynczy lub podwójny i może mieć lub nie mieć ustnika. Birbynė może być wykonany z różnych materiałów: drewna, kory, rogu, słomy, pierza gęsiego itp.

Najwcześniejsze i najprostsze przykłady były używane przez dzieci jako zabawki i przez pasterzy jako narzędzie do kontrolowania stada. W XIX wieku, pod wpływem klasycznych instrumentów, a zwłaszcza klarnetu, birbynė rozwinęło się w poważny instrument muzyczny używany w zespołach.

Współczesne birbynė są wykonane z drewna z dzwonkami z rogu i zwykle mają dziesięć otworów tonowych i klawisz oktawowy, aby uzyskać dostęp do wyższych rejestrów. Są podzielone według zakresu wysokości dźwięku na trzy kategorie: sopran, tenor i kontrabas.

Birbynė sopranowa to instrument nietransponujący o zakresie od A3 do G6 (prawie trzy oktawy). Birbynė tenorowa ma zakres od B2 do G5, a instrument kontrabasowy ma zakres od F1 do G3.


Komentarze

Nowsza Starsza