Lankum to współczesny irlandzki zespół folkowy z Dublina, składający się z multiinstrumentalistów Iana Lyncha, Daragh Lyncha, Cormaca MacDiarmady i Radie Peata.
Początkowo duet składający się z braci Lynch, znanych jako Lynched, wydał swój debiutancki album „Where Did We Go Wrong?!” w 2003 roku. Po powrocie do Irlandii, po okresie międzynarodowych tras koncertowych, bracia pogłębili swoje zainteresowanie tradycyjnymi irlandzkimi sesjami muzycznymi w Dublinie, które przyczyniły się do zapoznania z wokalistą i multiinstrumentalistą Radiem Peatem i skrzypkiem Cormakiem MacDiarmadą.
Nagrywając jako podstawowy czteroosobowy zespół, wydali albumy „Cold Old Fire” w 2014 roku i „Between the Earth and Sky” w 2017 roku.
W 2018 roku zostali nazwani Najlepszą Grupą Folkową na RTÉ Folk Music Awards, a Radie Peat została nazwana Najlepszą Śpiewaczką Folkową.
Zespół został nominowany do nagrody RTÉ Choice Music Prize Irish w kategorii Album of the Year w 2017 roku za album „Between the Earth and Sky”, a nagrodę zdobył w 2019 i 2024 roku za albumy „The Livelong Day” i „False Lankum”. Od tej ostatniej płyty zaczęła się moja znajomość twórczości grupy, nie będę tu absolutnie nic ukrywał. Oszołomili mnie i zachwycili.
Czwarty album studyjny zespołu, wspomniane „False Lankum” (2023), został wydany przy szerokim uznaniu krytyków i znacznie zwiększył rozpoznawalność zespołu. Został nominowany do Mercury Prize i znalazł się wysoko na kilku listach podsumowujących rok. W 2024 roku zespół wydał album koncertowy „Live in Dublin”, nagrany podczas trzech wyprzedanych wieczorów w dublińskim Vicar Street.
A jak to było od początku?
Po opuszczeniu szkoły w wieku 19 lat, multiinstrumentalista Ian Lynch przeprowadził się do Londynu i spędził rok grając na ulicy i mieszkając w squatach. Po powrocie do Irlandii dowiedział się, że jego brat Daragh Lynch zaczął uczyć się gry na gitarze, a para wkrótce zaczęła pisać razem piosenki:
„Zaczęliśmy pisać te naprawdę infantylne, pół żartobliwe, antyautorytarne piosenki punkowe, a jedną z nich była w stylu Davida Bowiego o niszczeniu rządu w kosmiczny sposób”.
Duet, nazwany na cześć nazwiska braci, zaczął występować i nagrywać pod nazwą Lynched. Ich debiutancki album z 2003 roku, „Where Did We Go Wrong?”, został wydany przez niezależną wytwórnię Psalm O’The Vine i odniósł niewielki sukces, pozwalając parze na trasę koncertową:
„Zagraliśmy kilka koncertów w Europie; na festiwalach punkowych, a następnie wybraliśmy się na trzymiesięczną trasę po Meksyku i Ameryce. Miałem 23 lata i to było cholernie szalone”.
Bracia pogłębili swoje zainteresowanie licznymi sesjami muzyki tradycyjnej irlandzkiej odbywającymi się w pubach i barach Dublina, a Ian Lynch zauważył, że była to „jedna z najbardziej inspirujących i wpływowych rzeczy dla Lankum, nie byłoby Lankum, gdyby nie te sesje”.
Podczas tych sesji bracia poznali wokalistkę i multiinstrumentalistkę Radie Peata oraz skrzypka Cormaca MacDiarmadę.
Czterech głównych członków zespołu spotkało się dzięki bezrobociu i znajomościom nawiązanym podczas grania na sesjach. Radie Peat zauważyła:
„To okoliczności, które sprawiły, że znaleźliśmy się w zespole: dużo czasu, za mało pieniędzy, zasiłek dla bezrobotnych. Próba znalezienia sobie czegoś do roboty i granie dużej ilości muzyki. Ponure, ale nie aż tak ponure. Ponure, ale całkiem niezłe”.
Zespół wydał swój debiutancki album jako „Cold Old Fire” (2014) pod oryginalną nazwą Lynched. Album rozpoczął się jako nagranie oryginalnego duetu braci Lynch, a Cormac MacDiarmada i Radie Peat oficjalnie dołączyli do zespołu podczas sesji
„Pamiętam, że tak dobrze to zaskoczyło, że pomyśleliśmy, czy po prostu poprosimy ich, żeby zagrali na całym albumie? Zanim się zorientowaliśmy, byliśmy czteroosobowym zespołem. Wszystko tak dobrze i tak szybko się potoczyło”. Album został częściowo sfinansowany przez grant nagraniowy Deis z Arts Council Ireland.
W październiku 2016 roku ogłosili w oświadczeniu, że zmieniają nazwę na Lankum, aby uniknąć skojarzeń z praktyką linczu. W oświadczeniu napisano:
„Nie będziemy kontynuować działalności pod obecną nazwą, dopóki w USA trwają systematyczne prześladowania i mordy na czarnoskórych”. Nazwa Lankum pochodzi od ludowej ballady „False Lankum”, śpiewanej przez irlandzkiego podróżnika i pieśniarza ludowego Johna Reilly’ego.
Lynched- oznacza dosłownie „zlinczowany”- tak na marginesie dodam.
W 2017 roku zespół podpisał kontrakt z Rough Trade Records i nagrał swój album „Between the Earth and Sky” na taśmie analogowej z producentem/inżynierem dźwięku Julie McLarnon, przed nagraniem ostatniego utworu „the Granite Gaze” i zmiksowaniem albumu z producentem Johnem „Spudem” Murphym w Guerrilla Studios w Dublinie. Został wydany 27 października 2017 roku i następnie nominowany do BBC Radio 2 Folk Awards. Mojo nazwał go folkowym „albumem roku” 2017.
W 2019 roku zespół nagrał „The Livelong Day” z producentem/inżynierem dźwięku Johnem „Spudem” Murphym w studiu nagraniowym Meadows w Wicklow i w Guerrilla Studios w Dublinie. Został wydany 25 października 2019 r. i zdobył nagrodę RTÉ Choice Prize 2019.
W 2019 r. teledysk Lankum do „The Young People”, wyreżyserowany przez filmowca Boba Gallaghera, zdobył nagrodę Best Irish Music Video Award na Irish Film Festival w Londynie w Anglii.
W 2023 roku Lankum zostali nominowani do Mercury Prize za swój czwarty album „False Lankum”. Powiedzieli o nagrodzie:
„To całkiem szalone, biorąc pod uwagę, gdzie zaczynaliśmy dwadzieścia lat temu jako zespół nieco kabaretowy, grający na imprezach, potańcówkach czy w pubach…”.
Na pytanie, dlaczego ich zdaniem ten album został zauważony lub wybrany do Mercury Prize, powiedzieli:
„Myślę, że to może być pierwszy raz, kiedy w pełni oddaliśmy brzmienie, do którego dążyliśmy przez ostatnie kilka albumów… zajęło to kilka dekad”. Lankum przegrał nagrodę z Ezra Collective.
Lankum zagrał trzy wyprzedane koncerty w dublińskim Vicar Street, 29-31 maja 2023 r. Zostały one nagrane i wydane jako album „Live in Dublin” w 2024 r. Koncerty były również transmitowane w programie RTÉ Radio 1, Gig on One, wyemitowanym 13 sierpnia 2023 r.
W listopadzie 2023 roku koncert Lankum w Niemczech został odwołany z powodu pro-palestyńskich oświadczeń zespołu. Album zdobył nagrodę RTÉ Choice Music Prize 2024.
W maju 2024 roku album Lankum „False Lankum” został nominowany do nagrody Ivor Novello Award za najlepszy album
Prześlij komentarz