Wanda i Banda z reedycją debiutanckiej płyty

Ileż emocji, jeszcze więcej wspomnień !!! Po raz pierwszy album „Banda i Wanda” z 1984 roku ukazał się na płycie CD !!!

W ten sposób Wanda i Banda uzupełniła brak w swojej dyskografii o brakujący jej element.
Album „Banda i Wanda” (zawierający takie hity jak: „Hi-Fi” czy „Nie Będę Julią”) to historia złożona z 13 utworów, która przenoszą nas w klimat rockowych brzmień lat 80.
Został nagrany w 1984 roku, więc świętuje jak nic swoje 40-lecie!
Nagrania zrealizowano w studio Teatru Stu w Krakowie oraz w studio nagrań PRiTV w Szczecinie (producent: Zakład Widowisk Estradowych ZPR Warszawa).
Reedycja albumu „Banda i Wanda” ukazuje się w oryginalnej, lekko odświeżonej oprawie graficznej z wykorzystaniem zdjęć Jacka Kulma. Nowy mastering płyty to dzieło Grzegorza Piwkowskiego (High End Audio) - udało się nie tylko przywrócić oryginalne tony, ale także wzbogacić dźwięk o nową głębię i przestrzeń. Te transformacje nadały krążkowi współczesny charakter, który urzeka zarówno długoletnich miłośników, jak i nowych odbiorców. Dzięki temu album brzmi świeżo i autentycznie, jakby został stworzony na nowo. Producent albumu: Legendy Polskiej Muzyki / N-TEQ.
Płytę promują 2 utwory – bonus tracki: „Muchołapki” – nigdy wcześniej nieopublikowana piosenka znajdująca się na oryginalnej taśmie matce z 1984 r., która ze względów technologicznych nie zmieściła się na debiutanckim krążku zespołu oraz utwór „Pod Wiatr” – całkowicie nowe współczesne brzmienie Wandy i Bandy we współpracy z Markiem Raduli.
Album co jest niezwykle ważne, dostępny jest zarówno w wydaniu na płycie CD, jak i winylu, od którego zacząłem zgłębianie owej reedycji. A, że mam też legendarne pierwsze wydanie LP, tej nocy porównam zatem obie edycje plus na deser odtworzę CD ze wspomnianymi bonusami.
Nowe wydanie albumu jest częścią projektu Legendy Polskiej Muzyki stworzonego przez wytwórnię SAYHi
Wanda świętowała pzedwczoraj (8 lipca) swoje 68 urodziny a ja na antenie Polski.FM w audycji "Tutti Frutti" o tym zresztą opowiadałem 😉
To jeszcze tutaj - NajMuzyczniejszych chwil Wanda !!!
 

 

A oto biografia Wandy i jej zespołu

 

Wanda Małgorzata Kwietniewska (ur. 8 lipca 1957 w Przywidzu) – polska piosenkarka, wokalistka zespołu Banda i Wanda. Od dzieciństwa mieszkała w Elblągu, gdzie jeszcze w szkole średniej stawiała pierwsze kroki jako artystka. Po maturze rozpoczęła naukę na Wydziale Piosenkarskim w Studium Sztuki Estradowej (w latach 1976-79), działającym przy Estradzie Poznańskiej. W roku 1979 w Poznaniu wspólnie ze słuchaczami tamtejszego Studia Sztuki Estradowej utworzyła grupę wokalną Vist w składzie: Bożena Krata, Wanda Kwietniewska, Małgorzata Ostrowska, Mira Roszkiewicz, Andrzej Sobolewski, Grzegorz Stróżniak. W roku 1981 zespół przekształcił się w grupę Skandal, a następnie w Lombard. Z tym zespołem Kwietniewska nagrała dwa albumy: „Śmierć dyskotece!” oraz z okazji jubileuszu 10-lecia jego istnienia „’81-’91 Największe przeboje”.

Po odejściu z grupy Lombard we wrześniu 1982, już w listopadzie tego samego roku wokalistka założyła nowy zespół – Banda i Wanda. Była nie tylko wokalistką grupy, ale także kompozytorką. Debiutancki album, zatytułowany „Banda i Wanda”, został wydany w 1984 roku. Zawierał takie przeboje jak „Hi-Fi” czy „Nie będę Julią”. Rok później ukazała się płyta „Mamy czas”, a zespół nagrał 9 piosenek do popularnego serialu „Siedem życzeń”.

W 1986 roku Kwietniewska rozwiązała zespół i pod koniec lat osiemdziesiątych rozpoczęła solową karierę. W 1990 roku na rynku pojawił się jej debiutancki album, „Własna California”. Wzięła też udział w nagraniu składanki z coverami piosenek Anny Jantar. W 1993 roku wydała album „Same szały, jeden wolny”, będący kompilacją jej solowych nagrań oraz utworów Bandy i Wandy. Wtedy też zespół wznowił działalność, jednak po dwóch latach muzycy ponownie zakończyli współpracę. W latach 1995-1999 piosenkarka była dyrektorem artystycznym Targów Mediów i Producentów Tele-Audio-Video „Play Box” w katowickim Spodku, a w 1996 urodziła córkę Karinę. W roku 2000 zespół Banda i Wanda ponownie się reaktywował i od tego czasu regularnie nagrywa nowe utwory. Od 29 października 2007 prowadziła muzyczny program „Singa Dinga” emitowany w TV Puls. W lutym 2008 roku zastąpiła ją w tej roli piosenkarka Majka Jeżowska. W październiku 2011 roku wspólnie z wokalistą Norbim nagrała piosenkę „Walczymy dla Was” wspierającą reprezentację Polski w siatkówce mężczyzn.

2017 – jak zwykle zespół powitał nowy rok występem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, kontynuując koncertowanie aż do trzech kolejnych, spektakularnych wydarzeń: Top Festiwal – Legendy Polskiego Rock’n”Rolla w Mrągowie, Festival Sopot – Top of the Top 2017 oraz Rockowy Sabat w kieleckiej Kadzielni. Szykując się do jubileuszowego roku 2018 (35-lecie zespołu!)

Kolejne lata przyniosły dziesiątki koncertów w całej Polsce i stałą obecność zespołu na największych scenach, takich jak Top of the Top Festival, Lato z Radiem czy Festiwal w Opolu.

Choć pandemia na chwilę wstrzymała działalność estradową, Wanda i Banda wrócili na scenę już w 2021 roku.

W 2022 roku Wanda i Banda dołączyli do wyjątkowego projektu – trasy koncertowej „Zadzwońcie po Milicję”, która łączy legendy polskiego rocka lat 80. (m.in. IRA, Big Cyc, Sztywny Pal Azji, Chłopcy z Placu Broni, Róże Europy). Tytuł trasy to świadome odniesienie do tamtych czasów.

 


 

Trasa ma wymiar nie tylko muzyczny, ale i historyczno-społeczny. Koncertom towarzyszy multimedialna oprawa z archiwaliami z lat PRL-u, prezentowanymi dzięki współpracy z IPN i Narodowym Archiwum Cyfrowym. Dzięki temu wydarzenie staje się podróżą do lat oporu, walki o wolność i narodzin rockowej tożsamości w Polsce.

Od pierwszych koncertów w 2022 roku trasa była sukcesywnie rozszerzana. W 2025/2026 obejmuje pełnoprawną halową edycję z udziałem 9 miast i planowanymi występami w największych obiektach koncertowych kraju.

Rok 2025 to nie tylko kontynuacja trasy, ale także ważny powrót do przeszłości. Po 41 latach zespół wznowił wydanie albumu „Banda i Wanda”! Jest on dostępny zarówno w wersji CD, jak i winylowej oraz we wszelkiego rodzaju serwisach streaming’owych.

Komentarze

Nowsza Starsza