Nagrody Anděl to nagrody muzyczne Czeskiej Akademii Muzycznej przyznawane od 1991 roku. Tradycyjnie wykonawcy są nominowani i nagradzani w kategoriach głównych, osobowości i gatunku. W 2017 roku nastąpiło połączenie tzw. nagród gatunkowych i nagród głównych w jedno wydarzenie obejmujące kategorie Song, Album, Group, Solo Performer i Solo Performer, Discovery, Video Clip, Hall of Fame, a także Alternatywa i Electronica, Folk, Jazz, Muzyka klasyczna, Rap i Rock. Od 2020 roku Anděl jest nagradzany także w kategorii Album słowacki, w 2024 roku przyznano pierwszą statuetkę w nowej kategorii Joint Project. Zwycięzców wyłania Czeska Akademia Muzyczna i specjalne akademie gatunkowe ČHA – jury złożone z ekspertów zajmujących się współczesną muzyką czeską.
Szesnastu laureatów, ośmiu prezenterów i trzy sceny.
W sobotę 5 kwietnia w Praskim Centrum Wystawowym ogłoszono nagrody Coca-Cola Angel Awards za rok 2024.
Vladimír Mišík zdobył dwie nagrody za rekordowe "VTEŘINY, MĚSÍCE A ROKY" (sekundy, miesiące i lata), Monkey Business, Kateřina Marie Tichá i Pam Rabbit również powiększyły swoją kolekcję aniołów/ statuetek.
Ivan Mládek wszedł do Galerii Sław.
Podczas wieczoru galowego wręczenia nagród Anděl Coca-Cola Awards w praskich pawilonach Křižík ceremonia wręczenia nagród Czeskiej Akademii Muzycznej była ożywiona. Brało w nim udział ośmiu moderatorów, występy nominowanych artystów na trzech różnych scenach i zwycięzców z całego spektrum muzycznego. W tym roku dominowała płyta Vladimíra Mišíka, z którą zwyciężył w kategoriach Album i Artysta solowy.
„Tak jak nominacje do tegorocznych Aniołów były barwne gatunkowo i generacyjnie, tak i wyniki. Czeska Akademia Muzyczna dwiema statuetkami potwierdziła zgodność słuchaczy i krytyków co do płyty Vladimíra Mišíka „Seconds, Months and Years”. To wyjątkowe nagranie muzyka, pełne mocnych utworów, które w obecnej dobie przesycenia muzyką triumfuje swoją ponadczasowością. To nie przypadek, że oprócz sukcesów na polu akademickim, jest to także jeden z albumów, które odniosły największy sukces komercyjny ubiegłego roku. Oczywiście każdemu należą się gratulacje i uważne wysłuchanie” – komentuje prezes Czeskiej Akademii Muzycznej Honza Vedral.
Grupą roku został zespół Monkey Business z pierwszą zaśpiewaną w języku czeskim płytą „When the Muses Are Silent”. Tytuł Solowego Wykonawcy zdobyła Kateřina Marie Tichá, a statuetkę za Kompozycję otrzymała Pam Rabbit i jej kosmiczna oda „Space”.
Odkryciem roku została piosenkarka i autorka tekstów Magdalena Fendrychová, występująca pod pseudonimem Kvietah, która otrzymała kampanię medialną o wartości pół miliona koron od głównego partnera medialnego Europe 2. Muzyk i komik Ivan Mládek wszedł w tym roku do Hall of Fame.
Ewa Farna i Annet X
Lazer Viking wraz z reżyserem Jayem Walkerem zabrali do domu statuetkę Anioła i napoje do sali prób na rok od partnera tytularnego, firmy Coca-Cola, za klip wideo ICU BBY. Wspólny projekt zdominowały Ewa Farna i Annet X z singlem „To je moje holká”, który także został wykonany na żywo podczas wieczoru.
Akademia nagrodziła także Viktora Sheena za płytę Impostor Syndrom (Rap), płytę „Pre vlosto okolo nas” słowackiego zespołu Para (słowacki album), praskiej stonerrockowej formacji Acid Row (Rock), album „Four Hands” Ireny i Vojtěcha Havlovów (alternatywa i elektronika) czy wokalistę Mirko Kemela (Folk). Sukces odniosły także Alf Carlsson i Jiří Kotača Quartet (jazz) oraz zespoły Cappella Mariana i Constantinople (klasyka).
Tegorocznych zwycięzców wybrało 500 pracowników akademickich pod nadzorem notariusza” – powiedziała Petra Žikovská, dyrektor ČNS IFPI, która ogłasza Nagrody Aniołów.
Wieczorowi towarzyszyło ośmiu prezenterów – Libor Bouček, Ondřej Brzobohatý, Ewa Farna, Tonya Graves, Vojta Kotek, Mikýř, Petra Nesvačilová i Jakub Štáfek ustawili trzy sceny – industrialną, akustyczną i LED. Na nich zwycięzcy Monkey Business, Ewa Farna z Annet X i Pam Rabbit, a następnie Rozálie lub Ben Cristovao z Davidem Kollerem wykonali piosenkę „Gina” w formie instrumentalnej, a sekcja dęta wokalistki Rozálie zadedykowała Josefowi „Ceny Zíměk”.
Vladimír Mišík i jego wydawca Petr Ostrouchov (Animal Music)Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tegorocznej edycji. Niezależnie od tego, czy są to ci, którzy tworzą wspaniałą muzykę, ci, którzy jej słuchają, ci, którzy głosują czy też ci, bez których wsparcia Anděl Awards nie mogłyby się rozwijać” – dodaje Lucka Hájková, producent Anděl Awards i dodaje: „Cieszymy się, że udaje nam się zachować znaczenie i wartość tej nagrody dla tych, którzy w tym przypadku są najważniejsi, czyli samych muzyków”.
Výsledky Ceny Anděl Coca-Cola 2024
Síň slávy
IVAN MLÁDEK
Album
VLADIMÍR MIŠÍK – VTEŘINY, MĚSÍCE A ROKY
Skladba
PAM RABBIT – SPACE (Pam Rabbit, Dobrin Mitchev)
Skupina
MONKEY BUSINESS – KDYŽ MÚZY MLČÍ
Sólová interpretka
KATEŘINA MARIE TICHÁ – PLAMEN
Sólový interpret
VLADIMÍR MIŠÍK – VTEŘINY, MĚSÍCE A ROKY
Objev
KVIETAH – DÍKY, VČELY
Společný projekt
EWA FARNA, ANNET X – TO JE MOJE HOLKA
Videoklip
LAZER VIKING – ICU BBY
(režie J. Walker)
Slovenské album
PARA – PRE VŠETKO OKOLO NÁS
Alternativa a elektronika
IRENA & VOJTĚCH HAVLOVI – FOUR HANDS
Folk
MIREK KEMEL – MORDYJÉ
Jazz
ALF CARLSSON / JIŘÍ KOTAČA QUARTET – OUR STORIES
Klasika
CAPPELLA MARIANA, CONSTANTINOPLE – PILGRIMAGE. HUDEBNÍ POUŤ KRYŠTOFA HARANTA DO JERUZALÉMA, CIRCA 1600
Rap
VIKTOR SHEEN – IMPOSTOR SYNDROM
Rock
ACID ROW – POISONED MIND
Prześlij komentarz